Uudis

E-residentsuse juht paneb ameti maha

Kaspar Korjus on e-residentsuse programmi juht aastast 2014. Foto: Liis Treimann/Scnapix

“Hea ja õige on vahetada ennast ise ning teha siis, kui keegi seda ei nõua,” ütles e-residentsuse programmi juht Kaspar Korjus kommentaariks infole, et ta lahkub ametist. Korjuse viimane päev tööl on 18. jaanuaril.

“Lahkumine on omal soovil ning see on seotud sellega, et minu isiklik eesmärk sellel töökohal on alati olnud e-residentsuse edukas käivitamine,” ütles Korjus Geeniusega rääkides.

E-residentsuse programmi nõukogu juht Taavi Kotka kinnitas, et Korjus andis juba eelmisel suvel teada, et tahab seniselt ametikohalt edasi liikuda. “Aga ta oli seni ametis, kuni valge raamat 2.0 tehtud sai. Siit ei maksa otsida midagi muud,” ütles Kotka.

Tühjast lauast 50 000 e-residendini

“Alustasime tühja laua ja mobiiltelefoniga, tänaseks on Eesti vastu võtnud juba 50 000 e-residenti, kes on loonud 6000 ettevõtet,” kirjeldas Korjus seni tehtud tööd.

Tema sõnul on praegu hea hetk lahkuda, kuna e-residentsus kasvab jõuliselt, tulud tõusevad igal aastal kahekordseks ning valmis ka e-residentsuse valge raamat, millel oli kaks suurt väärtust.

“Täna ei räägi me enam nii palju sellest, kas e-residentsust on üldse vaja, vaid sellest, kuidas sellest võimalikult palju Eestile kasu saada. Nii et e-residentsus on ennast tõestanud,” vaatas Korjus tagasi tehtud tööle. Korjus pani pikema tagasivaate tehtud tööle kirja ka ingliskeelsesse blogipostitusse.

Samas peab ta tähtsaks projekti kaasajastamist, mugavamaks, turvalisemaks ja tulusamaks muutmist muidu see ka ei kasva. “Näen, et kõik võimalused on olemas selleks, et e-residentsusest saaks oluline rahvuslik tuluallikas,” rääkis Korjus.

Korjuse sõnul on projekti juhi vahetus normaalne ja vajalik. “Mulle meeldib anda üle asi, millesse ma ise usun ning mille eduks on tehtud kõik pingutused.”

Maailm teeb järgi, aga Eesti ajakirjandus ei mõista

Taavi Kotka ütles, et mõistab otsust ja saab aru, et ametikoht pole olnud lihtne.

“Sa tead ise, et teed maailmas esimesena õiget asja – just täna vaatasin, et Dubai võttis e-residentsuse tegemise oma strateegiasse – aga oma ajakirjanduses seda ei hinnata. Arvatakse, et sa tegeled mingi imeliku asjaga, kuigi teenid riigile kümme miljonit eurot aastas puhast kasumit,” kirjeldas Kotka e-residentsuse juhi rolli.

“Ma ei tea palju startupe, kellel neljandal aastal selline kasumlikkus oleks,” rääkis Kotka.

Uus juht tuleb konkursiga

Korjuse ametist lahkumise järel otsitakse uus juht avaliku konkursiga. Taavi Kotka sõnul otsitakse ilmselt natuke teistsuguse profiiliga inimest, sest e-residentsus on jõudnud uude ajajärku.

Uue juhi suhtes on ootused, et ta oskaks küpseks saanud programmi paremini õigete sihtgruppideni viia.

“E-residentsus peab saama täiskasvanulikumaks. Seda ei tohi valesti mõista, Kaspar [Korjus] on olnud väga tubli. Nüüd aga peab e-residentsus hakkama keskenduma sellele, millised on kõige kasulikumad sihtrühmad, kuidas neile parimat teenust pakkuda,” kirjeldas Kotka uuele juhile pandud ootuseid.

“Mul oli enda vaimusilmas üks kandidaat, keda ma sellele kohale kutsusin, aga tema jaoks polnud praegu õige aeg. Aga ma usun, et leiame sobiva inimese küll,” ütles Kotka.

Kaspar Korjus ütles, et püüab edasi mõne olulise probleemi tehnoloogia abil lahendada erasektoris, aga täpsemaid plaane ei kommenteerinud.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.