E-riik Eesti väldib Microsofti uusima veebilehitseja toetamist

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Üleeile tutvustas riigi infosüsteemi amet (RIA) uue ilme saanud riigiportaali Eesti.ee. Kuigi RIA tõi välja, et lisaks uuele välimusele on uus portaal ka tehniliselt oluliselt kaasaegsem, ei saa seda ühe kõige moodsama veebibrauseriga endiselt kasutada.

Nimelt on riigiportaalil tõrge Windowsi veebilehitsejaga Microsoft Edge, mis võeti kasutusele kaks aastat tagasi koos Windows 10 operatsioonisüsteemi tulekuga. Hoolimata sellest, et Edge on kasutusel olnud 2015. aastast, ei ole e-riik Eesti seda senini toetama hakanud.

RIA analüütiku Anto Veldre sõnul on põhjus Edge’i digiallkirjastamise suutmatuses, mistõttu see tema sõnul paljudeks e-riigi tegevusteks ei kvalifitseeru.

Microsoft lubab, et täiendab oma brauserit

“Kui turule ilmus veebilehitseja Edge, millega tehniliselt oli võimalik ID-kaardi abil sisse logida (PIN1 tugi), ent millel ei olnud kohta allkirjastamisplugina (PIN2 operatsioonid) kinnitamiseks, seisis Eesti e-riik väga raske valiku ees – kas ja mil viisil selle lehitseja kasutamist e-riigis ja kommertsettevõtetes toetada. Pärast korduvaid konsultatsioone Microsoftiga ja nende kindlat lubadust, et PIN2 tugi tuleb väga varsti, ei olnud mõtet hakata põdurat pooltoodet ehitama,” kirjeldas keerulist seisu Veldre.

Analüütiku sõnul võttis RIA 2015. aastal vastu seisukoha, et e-riigis saab tegutseda üksnes ja siiski vaid lehitsejatega, millel on mõlema kasutajasertifikaadi tugi.

Riigiportaal Eesti.ee ei avane Microsofti uusimal veebilehitseja Edge’iga. Foto: Kuvatõmmis

“Koostöös Microsoftiga liigitasime Edge’i ajutiselt mittetoetatud veebilehitsejaks. Tehniliselt kasutame me soovituse teostamiseks Microsofti compatibility listi abi. Selles listis sisaldub teatav kogus olulisi Eesti päritolu veebisaite. Kui Edge avastab, et pruugitav sait sisalduski selles nimekirjas, siis ilmub kasutajale aken, millega tungivalt soovitatakse hoopis Internet Explorerit pruukida,”.

Veldre leiab, et hetkel on olukord selline, et mitte ühelegi veebilehele, mis on ühtlasi kasutatav ka ID-kaardiga, ei tuleks Edge abil läheneda. Suureks abiks on, kui Microsoft saab valmis allkirjastamismooduli kinnitamiseks vajaliku pluginate toe.

“Kasutajatoe seisukohast oleks mõeldamatu lasta tekkida situatsioonil, kus mingi teatav sirvik (brauser – toim) sobib osade toimingute tegemiseks, kuid mitte teiste tarbeks ning mitte keegi ei tea, milline sirvik millises saidis milleks täpselt sobib. Sirviku vahetus poole pangasessiooni pealt ei ole kindlasti mõistlik lahendus,” lisas Veldre.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.