Uudis

E-riik muutub paremaks: perehüvitiste saamine läheb märgatavalt lihtsamaks

Sotsiaalkindlustusameti uuenenud e-teenindus.Foto: Sotsiaalkindlustusamet

Eesti IT-tiiger ärkab uuesti ellu tehes sel sügisel ühe väikse, kuid väga vajaliku möirge. Nimelt avaneb siis sotsiaalkindlustusameti uuenenud e-teenindus, mis tähendab, et enam ei pea lapse sündimise järgselt toetusi riigilt küsima, vaid riik teab automaatselt, et sul on sündinud laps ning sul on toetuste saamiseks õigus ning pakub sulle seda võimalust.

Esialgu saavadki uuest e-teenindusest suurimat kasu perehüvitise süsteemist huvitatud, kuid järk-järgult saavad uuenduse kõik sotsiaalkindlustusameti valdkonda kuuluvad teenused.

Riik õnnitleb uue kodaniku sünni puhul

Kui veel tänaseni käib peretoetuste saamise protsess üsna vaevarikkalt, siis sügisest alates on kogu süsteem automatiseeritud.

Kuna sündimise järgselt saab laps peaaegu et kohe endale isikukoodi ning rahvastikuregistrisse tehakse lapse ema ja isa kohta kanne, siis teab riik samuti momentaalselt, et kahel lapsevanemal on tekkinud perehüvitise jaoks õigus.

Vaade sotsiaalkindlustusameti uuenenud e-teenindusest.Foto: Sotsiaalkindlustusamet

E-teenindusse sisselogides õnnitletakse lapsevanemat ning kuvatakse koheselt ka detailset ülevaadet pakutavatest toetustest, olgu selleks riiklik sünnitoetus, lapsetoetus või vanemahüvitis. Välja on toodud täpsed summad ja kuupäevad, mis ajani neid lapsevanemale makstakse.

Perehüvitistele õigust omav isik peab e-teeninduse kaudu andma oma nõusoleku toetuste maksmiseks ehk see on koht ja aeg, mil lapsevanemad saavad otsustada kumb neist hakkab vanemahüvitist saama. Kogu lahendus on ligipääsetav nii arvutist kui ka mobiilist.

Uuenenud eesti.ee on endiselt kohmetu

Mullu detsembris avati suure uuenduskuuri läbinud eesti.ee riigiportaal. Kuigi portaal on ülesehituselt ning disainilt kaasaegne, siis on seal endiselt suur puudujääk – külastajatele kuvatakse siiani mitme erineva disaini ja ülesehitusega alamportaale.

Kitsaskoht on tingitud sellest, et kuigi riigiportaali haldab riigi infosüsteemi amet, siis teenuste eest vastutavad nende omanikud ehk erinevad ametkonnad.

E-teeninduste uuendamise kallal töötavad parasjagu mitmed ametkonnad ning ühe esimesena saab kasutajatele ligipääsetavaks just sotsiaalkindlustusameti oma.

Suurte uuendustega on peagi välja tulemas ka maksu- ja tolliamet.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.