EAS vastab kriitikale: keskendume Valgevene IT-firmadele, kes loovad siia kõrge väärtusega töökohti

Minski protestid.TASS/Scanpix

Tänane Eesti Päevaleht kirjutas, et paarkümmend Valgevene IT-ettevõtet huvitub Eestist, aga Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) ei tee nende siia meelitamiseks midagi. Pärast artikli ilmumist saadetud vastulauses ütleb EAS, et on teinud kahele Valgevene ettevõttele konkreetse väärtuspakkumise.

Välisministeeriumi andmeil on pärast Valgevene presidendivalimisi ning neile järgnenud vägivalda ja rahumeelsete meeleavaldajate ahistamist pöördunud Eesti Minski saatkonna poole paarkümmend sealset IT-ettevõtet. Ettevõtted uurivad võimalusi, kuidas kolida end Euroopa edumeelsemaks IT-riigiks pidavasse Eestisse.

Kuid Eesti välisinvesteeringute meelitamise eest vastutav Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus (EAS) väitis EPLi artiklis, et nemad pole midagi täheldanud ega kavatse Valgevene ettevõtete meelitamiseks midagi eraldi teha.

EAS: tegime kaks väärtuspakkumist

EASi välisinvesteeringute keskuse direktori Raido Lember teatas täna saadetud vastulauses, et EAS teeb globaalselt aktiivset tööd kõrge lisandväärtusega töökohti loovate välisinvesteeringute riiki toomisel. “Valgevene suunal teeme koostööd ka Eesti saatkonnaga, kellele on viimasel ajal jõudnud senisest enam kohalike IT-ettevõtete päringuid ja huvi Eesti vastu,” ütles ta.

EASi poole on Lemberi sõnul saatkonnaga koostöös pöördunud kaks Valgevene IT-ettevõtet, kellele EAS on teinud väärtuspakkumise. “Väärtuspakkumisi teeb EAS ettevõtetele, kelle puhul on reaalne eeldus, et nad suudavad luua Eestis uusi ja hästi tasustatud töökohti. Välisinvesteeringute Eestisse toomisel on nõutav ettevaatlikkus ja kindlus, et need ettevõtted loovad meie riigile lisandväärtust,“ ütles Lember.

EASi väärtuspakkumised tutvustavad Eesti ärikeskkonna eeliseid ning äri siia toomise protsessi. Suvel vähendas EAS investeerimisprojekti aastast investeeringu miinimumsummat ehk investeeringu mahtu, millega EAS aktiivsemalt tegeleb, 500 000 euro pealt 250 000 euroni.

„See võimaldab meil tegeleda investeeringutega riikidest, kus majandusarengu tase ei ole nii kõrge ja sellest tulenevalt on ka investeeringud madalamad. Veel väiksemad ettevõtted, sealhulgas ka iduettevõtteid, suuname muuhulgas oma partnerite juurde, näiteks Startup Estonia start-up viisa programmi, mille eesmärk on iduettevõtteid Eestisse juurde tuua. EASi fookuses on tegeleda suurte ja kõrget lisandväärtust loovate välisinvesteeringutega,“ lisas Lember.

Lemberi sõnul on EASil tihe koostöö Eesti saatkondadega üle maailma ning Eesti välisministeeriumiga. “Oleme alati paindlikult reageerinud majanduskeskkonna muutustele ning tänavu leppisime Valgevene kriisi süvenedes ka Eesti saatkonnaga Valgevenes kokku, et EAS tegutseb aktiivsemalt nende IT-ettevõtetega, kes saatkonna kaudu Eesti ärikeskkonna vastu huvi üles näitavad ning kes vastavad meie poolt kehtestatud kriteeriumitele,“ märkis ta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.