Eduka idufirma müük viis tehisintellekti firma Pactum loomiseni

Idufirma Pactum kaasasutaja Kristjan Korjus 2013. aastal "Matemaatika õhtuõpiku" raamatu jagamisel Hugo Treffneri Gümnaasiumi õpetajatele.Foto: PM/Scanpix Baltics

Täna teatas tegevuse alustamisest uus idufirma Pactum, mis pakub tehisintellekti abil ettevõtetele võimalust pidada klientidega personaliseeritud läbirääkimisi.

Pactumi kaasasutaja Kristjan Korjuse sõnul sai idufirma loodud reaalsest probleemist tulenevalt, millega puutus kokku firma teine kaasasutaja Martin Rand oma eelmise idufirma VitalFields müümise järgselt.

Hoolimata sellest, et idufirma üheks kaasasutajaks on e-residentsuse endine juht Kaspar Korjus, millest tulenevalt saab järeldada, et firma on kaugtöö osas väga avatud, eelistab Pactum palgata töötajaid, kes hakkavad käima tööl Telliskivi loomelinnakus asuvas kontoris.

Suured ebaõnnestumised andsid aluse Pactumi loomiseks

2016. aastal ostis suur põllumajandusgigant Monsanto ära eestlaste loodud idufirma VitalFields, mis pakkus talu juhtimistarkvara, mis aitas automaatselt ära teha selle, mida varem pidi tegema kas Excelis või paberil.

Kaks aastat hiljem ostis Monsanto omakorda ära Bayer ning nõnda liikus ka Rand uude ettevõttesse edasi. Nimetatud ettevõtete heaks töötades oli tema kanda läbirääkimiste pool, kuid see möödus koos suurte ebaõnnestumistega.

Sellest tulenevalt otsustasid vennad Korjused ning Rand mullu detsembris, ajal mil Kaspar Korjus juhtis veel ettevõtluse ja arendamise sihtasutuse alla kuuluvat e-residentsuse programmi, luua teenus, millega saaks inimestele läbirääkimiste protsessi õpetada.

Kristjan Korjuse sõnul nähti kiirelt, et esialgsel ideel ei ole sellisel kujul jumet ning majanduslikult mõistlikumaks peeti täielikult automatiseeritud lahendust.

Ettevõttel ei ole peale kolme kaasasutaja hetkel ühtegi töötajat, kuid peagi sõlmitakse leping tootejuhi ametikohale astuva inimesega ning esimese aasta jooksul palgatakse kokku kümme töötajat, kes kõik hakkavad töötama Tallinnas asuvas kontoris.

Üks edukas leping maksab 100 dollarit

Pactumi klientideks on ettevõtted, mis pakuvad oma teenuseid teistele ettevõtetele ehk lõpptarbijale suunatud firmadele ei hakka eestlased esialgu teenust osutama.

“Klientideks on esialgu ettevõtted, millel on vähemalt tuhat sarnast lepingut. Me oleme hetkel veel liiga kallid ettevõtetele, millel on alla tuhande lepingu. Hinnastamine on esialgu fikseeritud, iga õnnestunud läbirääkimise tasu on 100 dollarit,” ütles Korjus.

Hinnapoliitika on Pactumil ajapikku muutuv ning tulevikus nähakse, et praeguse fikseeritud tasu asemel käiks teenuse eest maksmine läbi selle, et kliendid tasuvad ettevõtte käibest või kasumist mingisuguse osa.

Kuigi täna on firmal olemas üks klient on läbirääkimisi peetud mitmekümne firmaga, millest ükski ei ole Eestis tegev.

“Tundub, et me oleme väga unikaalses uues ruumis, kus hetkel veel konkurente ei ole, kuid oleme veendunud, et neid hakkab tulema. Keerulisi äriprotsesse automatiseeritakse üha rohkem,” ütles Korjus.

Esialgu toimib Pactumi teenus nii-öelda juturoboti stiilis ettevõtte kodulehe vahendusel, kuid soovikorral saab klient teenust integreerida enda veebi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.