Eesti 2.0 varustab 50 kooli littleBits konstruktor-arvutitega

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
hardi_meybaum_ieva_ilves_toomas_henrik_ilves_foto_ronald_liive.jpg

Alles eelmisel nädalal tegi mittetulundusühing Eesti 2.0 teatavaks kümme kooli, kes said endale bitcoini-arvutid 21.co. Õppeaasta peatsest lõppemisest hoolimata oli Eesti 2.0 tiimil täna taaskord põhjust esitleda uut projekti, sestTallinna Lilleküla Gümnaasiumis esitletilittleBits konstruktor-arvuteid.

Esitlusest võtsid osa MTÜ patroon, Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves, Eesti 2.0 asutaja ja Matrix Partners partner Hardi Meybaum kui ka paljud Eesti noorte tehnoloogiaharidust südameasjaks pidavad toetajad, näiteks ansambel Ewert and the Two Dragons.

Konstruktor-arvuti ehitamine sarnaneb ehitusklotsidega

Üritusel tutvustati lähemalt projekti, mille käigus on oodatud kõiki Eesti põhihariduskoole esitama taotlus, et saada enda õppeasutusele littleBits konstruktor-arvuti STEAM (Science, Technology, Engineering, Arts & Mathematicsehk teadus, tehnoloogia, inseneeria, kunstid ja matemaatika), mis julgustab õpilasi looma nii väikeseid kui suuri leiutisi.

“Nende abil saab panna füüsilised esemed liikuma ja elektroonika on tehtud piisavalt lihtsaks, et ka algklassilapsed saavad algtõed selgeks, samas saavad vanemad õpilased ehitada keerulisemaid masinaid,” selgitas projekti valikut Meybaum.

LittleBits STEAM õpilaste komplekt koosneb erivärvilistest elektroonilistest komponentidest ja lisaklotsidest, mida saab magnetitegaomavahel vooluringi loomiseks hõlpsasti kokkuühendada. Eri juppe omavahel ühendades saab panna põlema tulesid, käivitada mootoreid, aga mõelda välja ka midagi täiesti uut.

STEAM-komplekti saab kasutada õppevahendina nii klassitundides kui ka iseseisvas töös ja hobivahendina. New Yorki päritolu ettevõtte littleBits hõlpsasti kokkupandavaid elektroonilisi ehitusklotse kasutab maailmas3000 kooli ning 12 000 õpetajat.

Eesti 2.0 varustab littleBitsi komplektiga 50 kooli, iga kool saab kaks komplekti. Komplekti saamiseks peavad koolid esitama mittetulundusühingule taotluse 23. juuniks. Valitud koolide väljakuulutamine toimub 4. juulil ning 22. augustil jagatakse komplektid kätte.

Ilves: Hardi on suurepärane eestlane

“See mida Hardi ja ta sõbrad on korraldanud, on üks meeldivamaid asju, mida ma olen Eestis näinud. Inimene, kes on saanud midagi Eestist annab Eestile tagasi,” sõnas president Toomas Hendrik Ilves.

"Kurjas ja kibestunud õhkkonnas on selline lähenemine haruldane. Ma pean kiitma Hardit, et mõni teine võtaks seda eeskujuks. Sellist lähenemist on võib-olla liiga vähe Eestis," toonitas Ilves, kes oma sõnul toobMeybaumi tegevuse tihti Eestit tutvustades näiteks.

"Kui Hardi oli oma väikese firma jaoks saanud 300 000 dollarit, siis ma kutsusin ta endale külla. Hardi vabandas ja ütles, et kolib kahe nädala pärast Ameerikasse,” rääkis president.“Vaid kuus kuud peale seda sai ta 4,5 miljoni dollari suuruse investeeringu. Kolm aastat pärast seda müüs ta oma ettevõtte maha väga suure summa eest. Selle asemel, et põgeneda ja olla miljonär ning nautida elu, naasebHardi Eestisse ning annab tagasi. Selline lähenemine teeb mulle suurt rõõmu," rääkis Ilves.

"See on näide ühest toredast riigist, kus inimene tunneb vastutust. Hardi on suurepärane eestlane, kes mõtleb Eesti peale. Suurepärane ettevõtja, kes mõtleb Eesti peale, mitte ainult kuidas väikest kasumit kuskilt pigistada, vaid pigem kuidasanda tagasi Eestile, mida ta on ise Eestilt saanud."

Meybaum on Eesti 2.0 senise käekäiguga ülimalt rahul

Meybaumi sõnul puutus ta juba lapsepõlves kokku arvutitega, mis teda hiljem ka tehnoloogiaettevõtlusesse viis. "Arvuti on muutnud mu elu ja andnud mulle võimalusi, miks ma olen selliseid asju saanud elus teha ja miks ma nii õnnelik olen. Ma näen, et kui anda selliseid võimalusi noortele kooliõpilastele, siis see sunnib neid valima tehnoloogiapõhist tulevikku. See on ka peamisi põhjuseid, miks me Eesti 2.0 teeme,” sõnas Meybaum.

Eesti 2.0 esimese projekti raames varustati 50 Eesti kooli 3D-printeritega. Kuigi projekt oli suunatud 4.-9. klassi õpilastele, rääkis Meybaum, et algklassiõpilased on veelgi agaramad printijad. Peale füüsiliste toodete jagamise korraldatakse õpilastele erinevaid seminare, hackathone ning neid viiakse tehnoloogiaettevõtetega kohtuma.

“3D-printerite projekt on ületanud kõik mu ootused. Ma kartsin, et kui me kingime need printerid ära, siis keegi ei hakka neid kasutama. Tegelikult on täiesti vastupidi. 227 kooli esitasid taotluse, et printer saada. 90% printeri saanud koolidest kasutab seda vähemalt korra nädalas, see on väga kõrge tulemus. 11% koolides kasutatakse printerit peamiselt algklassi õpilaste poolt. Kuigi me ei andnud õpilastele printerite kasutamise osas palju juhendeid, leidsid nad oma küsimustele internetist vastused ning lõid keskkonna, kus jagavad oma teadmisi teiste õpilaste ning isegi õpetajatega,” selgitas Meybaum.

Eesti 2.0 asutaja sõnul on 3D-printerite abil loodud ka mõned õpilasfirmad, näiteks Tallinna 21. kooli õpilased toodavad 3D-prinditud telefonilaadija kaitset. Elva Gümnaasium lõi karbi RaspBerry Pi miniarvutist tehtud wifi-ruuterile. Meybaumi erilise tähelepanu võitsid räimekujulised mansetinööbid, mille tegidPeetri Lasteaed-Põhikooli 6c klassi õpilased. Kui seni nimetatud koolid toodavad üht konkreetset toodet, siis Saue Gümnaasium hakkas pakkuma lausa 3D-printimise teenust.

Fotod: Ronald Liive

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.