Eesti ametlik koroona kontaktijälitamise äpp hakkab andmeid jagama lähiriikides loodavate äppidega

Foto: Shutterstock

Sotsiaalministeeriumi eestvedamisel valmiv riiklik koroona kontaktijälitamise rakendus hakkab andmeid jagama lähiriikides loodavate analoogsete äppidega. Äpi arendusega on seotud üheksa eraettevõtet ja riigi esindajad.

Äpp annab võimaluse saada kiiresti teada, kas inimene on olnud lähikontaktis COVID-19 haigusse nakatunuga. Riiklik äpp kasutab Google’i ja Apple’i loodavat rakendusliidest, mis tagab, et andmed liiguvad erinevate nutiseadmete tootjate vahel.

Äpp soovitakse valmis saada mai lõpuks

Töö riikliku koroona kontaktijälitamise äpi kallal algas juba mitmeid nädalaid tagasi. Kui esialgu keskenduti küsimustele, kes ning kuidas hakkavad äppi arendama, siis nüüdseks on leitud konkreetsed ettevõtted, mis hakkavad konsortsiumi liikmetena äppi arendama.

Lisaks sotsiaalministeeriumi esindajatele on konsortsiumi liikmeteks eraettevõtted Bytelogics, Cybernetica, Fujitsu Estonia, Guardtime, Icefire, Iglu, Mobi Lab, Mooncascade ja Velvet. Ministeeriumi e-teenuste arengu ja innovatsiooni valdkonnas töötav Priit Tohver rõhutas, et äpi puhul on kõige olulisem tagada inimeste andmete privaatsus ja turvalisus.

“Rakenduse eesmärk on teavitada koroonaviirusesse nakatunute lähikontaktseid ja anda neile sellega ka esmased suunised, kuidas edasi käituda. Niimoodi saab kasutaja kiiresti teada võimalikust lähikontaktist COVID-19 nakatunuga, võimaldades tal astuda samme enda ja teiste tervise kaitseks,” ütles ta.

Tohver tõi välja, et konsortsium teeb koostööd erinevate riikidega, eeskätt lähinaabritega, et tagada eri riikide lahenduste koosvõime.

“Täpsemad detailid on väljatöötamisel, plaanide kohaselt soovitakse rakendus valmis saada mai lõpuks, käsikäes eriolukorra meetmete lõdvendamisega. Beetatestimiseni soovitakse kitsamas ringis jõuda nii kiiresti kui võimalik. Rakenduses nähakse enamat kui ajutist lahendust, ehk seda võib kasutada ka tulevikus, kui peaks tekkima uus haigestumise laine. Edasisi täpsustusi saame anda jooksvalt järgmistel nädalatel,” lisas Tohver.

Praegu käib töö ka selle nimel, et äpp oleks esimesest päevast saadik ühilduv Google’i ja Apple’i poolt ühiselt loodava rakendusliidesega, mis tagab selle, et Androidi äpi kasutaja näoks oma seadmes infot ka nende kasutajate kohta, kes kasutavad iOSi seadmeid.

Sarnaselt Eestiga on ka Lätis ja Soomes äppide arenduseks loodud avaliku ja erasektori koostöös konsortsiumid. Lätis on äpi arendusega seotud mobiilioperaator LMT, ettevõtted MAKIT, Mobilly, TestDevLab, Zippy Vission ning Läti Riiklik Ülikool ja MTÜ TechHub Riga kaasasutaja Andris Berzins. 

Soomes löövad arenduses kaasa Futurice, Reaktor, Supercell, riiklik küberjulgeolekukeskus ning transpordi ja kommunikatsiooniministeerium. Soome transpordi- ja kommunikatsiooniministri sõnul on seesugusest äpist kasu, kui vähemalt 60% elanikkonnast võtab äpi kasutusele. Eesti puhul tähendaks see, et äppi kasutaks vähemalt 780 000 inimest. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.