Uudis

Eesti ametnikud ja riigikogulased hakkasid Facebookis olematu naise sõbraks

Eestis toimunud küberkaitseõppuse raames tehti valmis kena väljanägemisega ning haritud naisterahva Facebooki profiil, kelle sõpradeks hakkasid vaid ühe ööpäeva jooksul pahaaimamatult nii riigikogulased, ametnikud kui ka IT-ettevõtete juhid, kirjutab Postimees.

Profiili mõte oli tuua näide social engineering’ust, et näidata, kui kerge on panna inimesi avaldama enda kohta olulist informatsiooni ning kuivõrd lihtne on panna võõraid inimesi loodud profiiliga sõbraks saama. Sõbrakutsele vastates avaneb Facebookis teatavasti uuele sõbrale märksa rohkem informatsiooni inimese kasutaja kohta, võrrledes sellega, kui sõbraks lisatud ei ole.

Täpsemini loodi profiil olematule naisele Anna Malvarale, kes on 28-aastane naisterahvas. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli rakendusmatemaatika eriala ning õppinud 17 aastat tagasi rahvusvahelisi suhteid ühes Šveitsi erakoolis. Keelte poolest räägib anna eesti-, vene-, inglise-, prantsuse- ja araabia keelt. Nüüd töötab Anna profiili kohaselt küberturvalisuse analüütikuna asutuses European Chamber of Information Security.

Nagu mainitud, siis sellise profiiliga inimest ei ole reaalselt olemas. Tegu on rahvusvahelise küberkaitse suvekooli võistlustööna loodud profiiliga, mille eesmärgiks oli näidata, kuidas on inimesi võimalik panna tegema midagi, mida nad muidu ei teeks. Nagu näha, siis eksperiment toimis, kuna kiirelt õnnestus Annal sõbraks saada 200 inimesega, kelle seast leiab näiteks 12 riigikogulast, paar suursaadikut, inimesi kaitse,- välis- ja majandusministeeriumist ning mis seal salata, ka ajakirjanduse vallast.

Loe refereeritud artikli täisteksti Postimehest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.