Eesti arvamusliidreid tabas Twitteris botilaviin, tegu võib-olla valmistumisega rünnakuks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Mitmed Eesti poliitika-, majandus-, tehnoloogia- ja meediainimesed on viimasel nädalal märganud, et Twitteris on neid jälgima hakanud suur hulk boti tunnustega kontosid.

Bot on sisuliselt võltskonto, mille taga ei ole tegelikult Twitterit kasutav konkreetne inimene, vaid see täidab kellegi huve. Boti tunnusteks on tihti loetamatu või arvutiga genereeritud kasutajanimi ja täisnime puudumine, profiilipildi ja muu isikupärase info puudumine.

Kui vaadata mõnda tõenäolist botikontot lähemalt – näiteks seda või seda – paistab see selgelt silma. Konto kasutajanimi ja nimi on kas loetumatud või omavahel mitte seoses (Kelly vs Holly). Kasutajad pole teinud ise ühtegi säutsu või on ainult retweetinud teisi kontosid. Botidel pole ka endil päris inimestest jälgijaid.

Nende bot-kontode ainus kõige sisukam osa on “followers” ehk see nimekiri inimestest, keda nad jälgivad. Antud kahe näite puhul ilmneb followers nimekirjast mitmekülgne ülevaade Eesti inimestest: poliitikud, ajakirjanikud, muusikud, ettevõtjad, artistid ja nii edasi.

Sten Tamkivi ütles Geeniusele, et mõne analüüsitööriista järgi on tema 31 000 Twitteri konto jälgijast ligi 50% botid, mis on tema kontole lisandunud erinevates lainetes.

“Nägin oma kontost, et Eesti-suunalised botid jälgivad tavaliselt mingit hulka tippkontosid, näiteks Toomas Hendrik Ilves, Kaja Kallas, minu ja Taavet Hinrikuse konto, keda kõiki ka ingliskeelne auditoorium jälgib. Siis maitseks juurde oli pandud Eestist veel Genka ja Mihkel Raud ning paar kontot Twitteri ülemaailmsest [kõige populaarsemate kontode] edetabelist,” rääkis ta.

Praegune aprillikuine laine ei puuduta aga ainult kolme-nelja Eesti kontot, vaid seda on märganud rohkem eestlastest Twitteri kasutajaid.

Mis on botilaine põhjused on?

Botide massilise lisandumise kindel põhjus pole teada, kui seda seletab mitu hüpoteesi.

“Minu üks seletus on olnud see, et kui Eesti kontol on väga palju botidest jälgijaid, siis on võimalik nende kaudu seda kontot rünnata. Näiteks saadetakse botide kaudu Twitterile mingi kaebus, et see konto tegeleb rassismi või mingi muu ebaseadusliku asjaga. Kuna bote on nii palju, võib Twitter reageerida ja selle inimese konto mingiks ajaks sulgeda,” rääkis Tamkivi.

Seega võib botide kaudu püüda Twitteris suhtlust tõsiselt häirida. Kui mõni väga suure jälgijaskonnaga konto nagu Ilvese oma saaks sellise rünnaku puhul teha uue konto ja jälgijad sinna üle kutsuda, siis pisut väiksemate kontode vaigistamiseks võib see edukas olla.

Teine võimalus: pikaajalisem operatsioon

Botide vastu on raske käsitsi võidelda ehk neid üks haaval kinni panna. Selle asemel kasutab Twitter – kui firmas otsustatakse bote tõrjuda – nende vastu pigem automaatseid vahendeid, kus mingi valemi järgi botid tuvastatakse ja nende kontod kinni pannakse.

Nüüd sellise automaatse sulgemise puhul käib võidurelvastumine, kes suudab bote edukamalt tuvastada või siis seda vältida.

Tamkivi sõnul on võimalik, et Eesti kasutajaid jälgima asunud botide puhul valmistutakse hoopis mingiks kaugemaks eesmärgiks. Sellisel juhul on oluline, et boti loomiskuupäev oleks kaugel minevikus. See aitaks edukamalt jätta muljet, et tegu on kaua aega Twitteris tegutsenud inimesega, mis võiks aidata Twitteri filtritest mööda pääsemisel.

Laiemas plaanis ei tasu aga Tamkivi sõnul unustada fakti, et vähem kui aasta pärast toimuvad Eestis parlamendivalimised. Paljudes teistes Euroopa riikides on valimiste eel kasutatud sotsiaalmeediat inimeste mõjutamiseks.

Mida ette võtta?

Üks võimalus on taotleda Twitterilt konto verifitseerimist. Selle käigus kontrollib Twitter, et konto taga on päris inimene, keda konto esindab.

Verifitseerimine, millega inimese nime juurde tekib sinine linnuke, annab kontole astme võrra suurema usalduse. See võib vähendada võimalusi, et botidega on võimalik konto vaigistada või üle külvata. Samuti võib Twitteri ise võtta tõsisemalt kaebusi nendelt inimestelt, kelle konto on verifitseeritud.

Praegusel hetkel on küll Twitter verifitseerimise peatanud, sest uuendab seda protsessi.

Twitteri kasutajatel tasub alati ka kahtlasena tunduvad botid või võltskontod blokeerida. Kui nende puhul on otseselt märgata ka mingit libategevust, tasub sellest Twitteri “report” nupuga teada anda.

Seni pole Twitteri turvameeskond veel Eesti kasutajaid laviini osas reageerinud.

Täiendatud 14:00: lisatud info selle kohta, et verifitseerimine on praegu Twitteris peatatud.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.