Uudis

Eesti asutusi ja ettevõtteid rünnanud küberrühmitus uhkustas oma tegevusega

Eesti ühe riigiasutuse veebilehte ei saa hetkel välismaalt külastada

Küberrühmitus on Eesti asutuste ja ettevõtete vastaste rünnete üle internetis uhkust tundnud.Foto: Kuvatõmmis

Viimased kaks päeva järgemööda Eesti riigiasutusi ja ettevõtteid rünnanud küberrühmitus on oma tegevuse üle suhtlusäpis uhkustanud. Rühmitus, mis on ameeriklaste sõnul Venemaale truudust vandunud postitas kaks päeva enne NATO küberkaitsekeskuse (CCDCOE) vastase ründe algust foto keskuse hoonel olevast logost ning lisas sinna juurde keskuse aadressi. 

Eesti pihta toimepandud ründed algasid 21. aprilli ca. kella 16 paiku ning kestsid lainetena kuni 22. aprilli hilisõhtuni välja. Eelnenud päevadel oli rühmitus sihtmärgiks valinud Tšehhi asutused ja ettevõtted. NATO keskuse ja kaitseväe küberväejuhatuse hoonekompleksi seinale soditud graffiti kohta postitas rühmitus internetti foto päev enne seda, mil Geenius pööras sellele tähelepanu

Postitatud foto on tehtud öösel ehk eelduslikult graffiti teinud isiku enda poolt. Fotoga poos postitati kaastekst, kus oli kirjas “Kallis Eesti, täna ootab Sind unustamatu päev”.

Küberründajad ei ole varjanud, et on Eesti endale üheks sihtmärgiks valinud. Selle jaoks on loodud isegi meme. Samas on näha, et häkkerid on oma rünnetele andnud suuremat kaalu, kui need tegelikult väärivad.

Nimelt väidavad nad, et ründasid kriitilist infrastruktuuri, mille taastamiseks kulub kuu või isegi aasta. Reaalsuses pandi toime kõige lihtlabasem ummistusrünne, mis takistab mõneks ajaks avalike veebilehtede külastamist, kuid ei oma suuremat mõju. 

23. aprilli varahommikuse seisuga on rünne suuresti ära tõrjutud, välja arvatud ühele riigiasutusele kuuluv veebileht, mille peamine kasutajate sihtrühm on välismaalased. Antud veebileht, mille aadressi jätab Geenius mainimata, on küll Eestist kättesaadav, kuid näiteks Leedu, Venemaa ja veel mitme muu riigi IP alt ei lae leht end välja. 

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.