Eesti avas elektrituru andmed idufirmale, mis ehitab krüptorahaga roheenergia kauplemise turgu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Eleringi juhatuse liige Taavi Veskimägi ja WePoweri tegevjuht Nikolaj Martyniuk allkirjastasid eile koostööleppe. Foto: Hans Lõugas

Eesti riigile kuuluv elektri ja gaasi süsteemihaldur Elering kirjutas eile alla koostöökokkuleppele idufirmaga WePower, mis hakkab krüptoraha baasil väljastama tokeneid ehk “žetoone”, millega saab osta ja müüa roheenergiat.

Paljudes riikides pole kogu elektriturg varustatud 100% kaugloetavate elektriarvestitega ja andmed koondatud ühtsesse platvormi nagu Eestis, mistõttu firma kasutabki katseprojektiks siinset turgu, rääkis Geeniusele firma asutaja Nikolaj Martyniuk. WePower on väga rahvusvaheline idufirma: selle asutajad on Leedust, firma arendusmeeskond asub Tallinnas, järgmisena käivitatakse äri Hispaanias ja samas minnakse Austraaliasse StartupBootcamp ärikiirendisse.

Idufirma ei saa automaatselt kõigi Eesti elektritarbijate andmeid

Eleringi juhatuse liige Taavi Veskimägi rääkis Geeniusele, et idufirmale pakutakse samal viisil ligipääsu andmetele nagu teistele turuosalistele, kas või suurettevõttele Eesti Energia. Tema sõnul on Eleringi peaeesmärk hoida Eesti tarbijatel lamp põlemas ehk tagada kvaliteetne energiavarustus ja laiemalt aitab sellele kaasa mitmekesine energiaturg. Selleks ongi Eleringi loonud andmete vahetamise tehnilise lahenduse Estfeed, mis sarnaneb natuke Eesti e-riigis toimiva X-teega, millele WePowerile ligipääs anti.

See ei tähenda, et idufirma näeb kõikide Eesti tarbijate või teiste osaliste elektritarbimist. Need on isiklikud andmed, mida saavad käsutada andmete omanikud ise, rõhutas Veskimägi.

Seega peab WePower hakkama kutsuma Eesti elektritarbijaid või tootjaid oma platvormiga liituma, sest vaid andmete omanik ise saab e-Eleringi kaudu anda loa WePowerile andmete kasutamiseks.

Veskimägi sõnul ei teeni Elering andmevahetuskihi kasutada andmise eest tulu.

Plaan: osta, müü või tarbi roheenergiat

Millega siis idufirma tegeleb, mis Eesti elektrivõrgu andmekeskkonnale ligipääsu sai? WePoweri laiem idee on edendada roheenergia tootmist ja tarbimist ning luua selleks kauplemiskeskkond, mis kasutab plokiahela tehnoloogiaid.

Üks võimalus platvormil on kaubelda tokenite ehk “žetoonidega”, kusjuures üks selline žetoon võrduks 1 kilovatt-tunni energiaga. Tuule-, hüdro- või päikeseenergia tootjad saavad oma toodangut müüa, teisel pool on aga elektritarbijad, kes saavad vastavalt oma majapidamisele roheenergiat osta.

Ostetud energia tarbimiseks peaks müüja ja ostja olema samas riigis või ühendatud energiaturul. Ent samas ei pea energia ostja seda ise ära tarbima, vaid võib seda osta hoopis investeerimiseks või edasimüümiseks.

Kui eelnevad “žetoonid” on seotud üks-üheselt energiaga, siis on platvormil ka teist tüüpi WePoweri tokenid ehk “žetoonid” tähisega WPR. Nende omanikud saavad roheenergia ostmisele 48-tunnise eelisõiguse ja seega saavad turult parima hinnaga energiat, mida on võimalik siis kallimalt edasi müüa.

Martyniuki sõnul sai mullu valmis platvormi tehniline näidis, hiljemalt veebruaris peaks käivituma esimene ehk alfa-versioon.

Koostöö Eleringile annab firmale võimaluse reaalajas energia tarbimise ja tootmise andmeid oma keskkonda liidestada.

WePoweri asutaja Nikolaj Martyniuk. Foto: Hans Lõugas

ICOga kogutakse kuni 35 miljonit dollarit

Mullu kogus firma investoritelt juba 3 miljonit dollarit kapitali, nüüd 1. veebruaril käivitab firma aga oma ICO (initial coin offering) ehk WPR žetoonide avaliku esmapakkumise ja loodab sellega koguda turul vähemalt 5 ja maksimaalselt 35 miljonit dollarit kapitali.

WePoweri WPR “žetoonid” põhinevad Ethereumi plokiahelal, mille valuutaks on Etherid. Nagu teiste krüptorahadega, kerkis ka Etheri kurss mullu väga tugevalt, mis teeb ebakindlamaks ka selliste Ethereumil põhinevate projektide hindamise. Näiteks on WePoweri kasutustingimusteski vasturääkivus, mis on ilmselgelt tulnud suurest kursi kõikumisest.

Nimelt on 1. veebruaril käivituva žetoonimüügi kasutustingimuste ühes versioonis on kirjas, et kogu platvormi sisuks olevate “žetoonide” kursiks on 1000 WPR = 1 Ether, mis on praeguse kursi järgi ligi 723 eurot. Kasutustingimuste teises, allalaetavas dokumendis on hinnaks hoopis 4000 WPR = 1 Ether. Tõenäoliselt on segadus firma hinnakirjas tulnud just Etheri hinna kõikumisest, sest paari kuuga on Etheri hind mitu korda tõusnud.

Martyniuk selgitas, et avatavas kauplemiskeskkonnas olevad “žetoonid” jäävad kindlalt seotuks energiaga 1 kWh, mistõttu nende väärtust krüptoraha või muu valuuta kursi liikumine ei mõjuta. Valuutakursiga on seotud WPR “žetoonid”, mis annavad omanikule eelisõiguse paremaid tehinguid teha.

Näidis WePoweri loodavast kauplemiskeskkonnast, kus saab osta sobiva hinnaga päikese-, hüdro- või tuuleenergiat. Foto: kaader videost

Plaan toetada uute roheenergia jaamade ehitamist

Osa WePoweri plaanist on ka anda võimalus uute roheenergia elektritootjate loomiseks.

Kui näiteks Eestis on päikesepaneelidega väiketootmise jaoks pangalaenu saamiseks vaja 30% omaosalust, siis võiks selle summa saada WePoweri keskkonnast.

Selline tootja saaks oma võimsuse teatud hinnaga WePoweri platvormil müüki panna ja koguda sellega kapitali jaama ehitamiseks. Vahendustasuna võtab platvorm 0,9% müüdavast.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.