Uudis

Eesti e-kaupmehe avameelne intervjuu: mull on lõhkemas, e-poe pidamine on Eestis mõttetu

“E-poe pidamine pole enam mingi äri, õppige parem traktoristiks või tehke muud kasulikku."

Amazoni laduFoto: Scanpix

Eesti kaupmehed vaatavad tulevikku üha lootusetuma pilguga ning kogu olukorra muudab veel süngemaks Amazoni plaan Soome uus ladu ehitada, rääkis Geeniusele e-kaupmees Nemo Vunk.

Suured ketid ei taha enam ammu Eestisse tulla, sest kliente lihtsalt ei ole piisavalt ja siin juba tegutsevad kaupluseketid plaanivad valikut oluliselt koomale tõmmata, ütles Vunk, kes e-poodi Ostax.ee ning muid.

“Paljud poed lähevad e-kaubanduse pärast kinni,” lausus ta. “Ühel hetkel puudub meil oma kaubandus. Ei ole enam poodi, kus päriselt näeks külmkappi ja siis peab hakkama ostma põrsast kotis.”

Kaubanduskeskused murravad Vunki sõnul juba pead, mida teha tühjenevate pindadega ja seni on lahendusena välja pakutud meelalahutusalade laiendamist. See aga ei ole ka see imeravim, mis kõik murepilved taevast pühib, sest enam-vähem sama plaan on kõigil keskustel ning peagi lõhkeb ka see mull, rääkis kaupmees.

Langus hiilib juba ligi

Ligi hiilivat majanduslangust tunneb Vunk aga juba omal nahal.

“Kui eelmine masu oli, siis meie jaoks algas see juba 2007. aastal. Hobisektor on esimene, mis löögi saab ning nüüd on samuti tunda müüginumbrite pidurdumist,” märkis ta.

Uut kauplust pole tema sõnul enam mõtet avada, sest peamine aur läheb e-kaubandusse. Teadupärast on aga e-poodide puhul hindade võrdlemine väga lihtne ning seetõttu on võitlus kaupmeeste vahel suisa verine ning kohati ka näiline.

Kõige soodsam hind võib olla silmamoondus

“Kui mul on e-pood ja panen seal toote hinnaks 100 eurot, siis konkurendi automaatika teeb nende lehel toote kohe euro võrra soodsamaks ja see kajastub ka hinnavaatluse portaalis,” rääkis Vunk. “Kui ma konkurendi juurest nüüd sedasama asja aga osta tahan, siis öeldakse, et sellise hinnaga pole võimalik müüa.”

Selliseid trikke teevad tema kinnitusel peamiselt e-poed, mis on nii ehk naa pidevalt raskustes, jätavad maksud maksmata ega suuda klientidele kaupa õigeks ajaks tarnida. Kui kauplused konkureerivad ainult hinnaga, siis pole seda ka imeks panna.

“E-poe pidamine pole enam mingi äri, õppige parem traktoristiks või tehke muud kasulikku,” soovitas Vunk noortele.

Poe pidamisel oleks tema sõnul jumet, kui kliendid taolisest võitlusest kasu saaksid, kuid odav hind võib olla vaid silmamoonduse ja maksupettuse tulemus. Pealegi, kui tellitud kaubal peaks mõni viga küljes olema, siis on selle tagastamine keeruline, rääkis Vunk ja lisas, et kuna toode on tulnud hulgilaost Saksamaalt, siis peab see garantiiks ka sinna tagasi rändama.

Kohalik kaubandus on ohus

Kui tegemist on maksude ja seaduste suhtes hoolimatu kaupmehega, siis võib tal sellest ka ükskõik olla, vähegi aus poepidaja jääb aga ootamatuste korral kohe miinusesse, sest kasumimarginaalid on väga õhukesed. Näiteks 2000-eurose teleri müügist jääb müüjale vaid 20-30 eurot, tõi Vunk näite.

Kogu olukorra teeb  tema sõnul keerulisemaks veel see, et Amazon plaanib laieneda ning tuua oma lao meie kaupmeeste jaoks ohtlikult lähedale. Kui ladu Soomes avatakse, siis tähendab see Vungi sõnul Soome kaubandussektori kuni 40-protsendilist krahhi ning pea sama suur löök võib tabada ka Eestit.

“Miks valitsused sellega ei tegele?” küsis ta. “See peaks olema arutlusel nii valitsuse kui Euroopa Liidu tasandil, sest suured veebikaubamajad hävitavad väikeriikide majanduse. Nad ei loo töökohti, ei maksa makse ja kogu see rahavoog läheb otse välja.”

Kaubandushiiglasena on Amazonil võimalik müüa kaupu veelgi paremate hindadega ning see võtab kohalikelt kaupmeestelt viimasegi jõu. Kui ladu tuleb Soome, siis võib Vungi sõnul sealt kaupu tellida Eestisse juba järgmiseks päevaks ning see võib olla viimaseks löögiks kohalikule kaubandusele, mis niigi liiga hea tervise juures ei ole.

Kui kasumimarginaalid vähenevad, siis tähendab see, et tuleks kasvatada käivet.

“Kui sul on kasum läinud ja käivet ka ei ole, siis see tähendab juba uut majanduslanguse tsüklit, seekord on põhjuseks just kaubandus!” oli Vunk veendunud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.