Uudis

Eesti e-teenusega tehti ajalugu: arendajad leidsid viisi ID-kaardi kasutamiseks plokiahelas

Kaks arendajat lõid viisi kuidas Eesti riiklik e-identiteet siduda plokiahelaga, mis peaks aitama lahendada anonüümsuse probleemi.

Levinumates plokiahelates nagu Bitcoin ja Ethereum saab teha tehinguid igaüks ilma oma päris identiteeti avaldamata.

See on aga plokiahela tehnoloogiate levimisel takistus, sest ilma KYC ehk “tunne oma klienti” põhimõtet järgimata ei võeta neid institutsioonides tõsiselt.

Ethereumi ülekandel Eesti ID-kaardi allkiri

Leon Logvinov ja Remco Bloemen lõid selle lahenduseks viisi, kuidas Eesti ID-kaardi või e-residendi kaardiga Ethereumi plokiahelas makseid digiallkirjastada. Ethereum on kõige levinum ja tuntum plokiahel Bitcoini järel, mida kasutatakse väga laialt just finantseerimiste, kapitali kogumiste ja tokenite väljastamise ehk ICOde jaoks.

E-residendi või ID-kaardiga tehingute allkirjastades lähtutakse tehniliselt Eesti digiidentiteeti juursertifikaadist, mis annab usalduse allkirjastaja identiteedi suhtes.

Allkirjastamiseks kasutatakse küll kiipkaarti (e-residendi kaarti või ID-kaarti), ent teenus kasutab unikaalse identifikaatorina inimese Eesti isikukoodi. See tähendab, et kui ka füüsiline kaart kaob ja tuleb uus taotleda, saab uue kaardiga samaväärselt allkirjastada.

Arendajate sõnul peaks see olema maailmas esimene kord, kui plokiahelas saab tehinguid teha riiklikult garanteeritud identiteediga.

Loe projektist lähemalt siit.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.