Uudis

Eesti.ee postkast saab suuri uuendusi, tulemas on ka riiklik kalender ning võimalik, et ka juturobot

Eesti.ee portaali arendusjuht Raimo Reiman.Foto: RIA

Riigil on käsil projekt, mille tulemusena valmib hiljemalt järgmise aasta sügiseks uuendatud riiklik postkast, mis on ligipääsetav riigiportaali eesti.ee kaudu. Uuenduse üheks eesmärgiks on see, et digiriik suhtleks oma kodanikega peaasjalikult digitaalselt.

Koos uue postkastiga valmib ka riiklik kalender, mis tuletab kodanikele olulisi asju meelde. Kaugemas tulevikus on lootust ka riiklikuks juturobotiks.

Kui hetkel edastab riikliku postkasti ehk isikukood@eesti.ee meiliaadressi kaudu kodanikele olulisi kirju ligikaudu 25 riigiasutust, siis uuenduste valmimise järgselt soovitakse kasutajate hulk saada ligikaudu 60.

Tähitud kirjad võiksid kolida riiklikku postkasti

Hiljemalt järgmise aasta sügiseks saavad kodanikud riikliku postkasti vahendusel riigiga suhelda, allkirjastada dokumente, DigiDoci failide sisu veebist vaadata ning teha veel palju muud. Lisaks valmib selleks ajaks riiklik kalender, mis annab kodanikule kõigest olulisest ülevaate.

Kui eelmisel nädalal Geeniuse kajastatud riigi soov luua ettevõtjatele uus portaal ning teha riiklike e-teenuste vahel liikumine mugavamaks on veel algusjärgus ning enamjaolt vaid soovi või idee tasandil, siis eelkirjeldatu on just värskelt töösse võetud.

Riiklik postkast ning kalender on osa riigiportaalist eesti.ee, mida haldab riigi infosüsteemi amet (RIA). Riigiportaali ning ka eelmainitud uuenduste arendust juhib riigiportaali osakonna juht Raimo Reiman, kelle sõnul on hetkel suurimaks probleemiks see, et suhtlus riigiga on killustatud.

Tema sõnul ei tööta see põhimõte, et riigile peab oma andmeid vaid ühe korra andma veel endiselt piisavalt hästi, erinevad riiklikud iseteeninduskeskkonnad koguvad iga kodaniku kohta andmeid eraldi. Probleemiks on seegi, et hetkel puudub hea arhiiv riigi poolt saadetud teavitustest.

Reimani sõnul on hetkel pilootprojektina katsetatud seda, et osad isikukood@eesti.ee aadressile saadetud teavitused jäävad alles ka riigiportaali. Riikliku postkasti puhul toob ta välja kaks puudujääki, seda ei kasuta kõik riigiasutused ning samuti ei kasuta seda ka kõik kodanikud.

“Tahaks tervele riigile võimaldada lahendust kus digitaalne kättetoimetamine on vaikimisi. Jõuda ka sinna, et digiriik ei saada kõigepealt paberteavitust vaid paberteavitus oleks digitaalsele teavitusele alternatiiv,” ütles riigiportaali juht.

Reimani tõi näiteks veel sellegi, et riikliku postkasti kaudu saaks edastada tähitud kirju. Selles osas on tehniline lahendus olemas, kuid muudatusi vajab seadusandlus.

Riik tahab olla kodanikule võimalikult kättesaadav

Veelgi suurem plaan ja soov on ühel päeval jõuda välja riikliku tehisintellekti või kratini, mis võimaldaks kodanikul riigiga suhelda juturoboti vahendusel.

“Tulevikus tahame, et kodanik ei pea kirjutama näiteks sotsiaalkindlustusametile või politsei- ja piirivalveametile vaid kirjutab riigile ning tema pöördumine jõuab õige asutuseni automaatselt. Riikliku tehisintellekti osas käivad praegu esimesed katsetused,” ütles Reiman.

Riigil on soov olla kodanikele kättesaadav ka enam levinud suhtlusrakendustes näiteks Facebook Messengeris. Selliste lahenduste puhul on Reimani sõnul kõige olulisem turvalisus. Just Facebooki näiteks tuues leiab ta, et kui sotsiaalvõrgustiku vahendusel hakata kodanikele informatsiooni edastama peab see olema üsna anonüümne ja üldine.

Riikliku postkasti uuendused valmivad järk-järgult ning esimesi uusi lahendusi on oodata tänavu suvel. Riiklik kalender peaks valmima järgmise aasta sügiseks.

“Kõige esimesena lisatakse postkasti ajateenistuse kutsete väljasaatmise võimekus. Lisaks riiklikule e-postile arendatakse ka riiklik kalender, mis sisaldaks kodanikule olulisi meeldetuletusi näiteks saaks sealt ülevaate vaktsineerimistest, auto ülevaatusest, riigieksamitest ja mis kuupäevaks sai arstile aeg kirja pandud,” kirjeldas Reiman.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.