Eesti elektriauto Nobe tahab tõusta fööniksina tuhast

Nobe meeskond.FOTO: Nobe.

Eesti elektriauto tootja Nobet tabas mullu oktoobris karm tagasilöök. Põlesid maha mitte ainult ettevõte tootmis- ja büroohoone, vaid ka kaks esimest prototüüpautot.

Juba toona lubas aga Nobe asutaja ja juht Roman Muljar, et see ei tähenda katastroofi, sest joonised ja vormid jäid alles ning lubas, et firma jätkab kindlalt tegevust täie hooga.

“Alustasime põlengujärgsel hommikul 7.30. Helistasin Peter Vesterbackale ja ütlesin, et kõik põles maha. Ta ropendas veidi aega soome keeles ja küsis, kas päriselt,” meenutas Muljar vestluses DigiPROle. End kogunud Vesterbacka nimetaski projekti naljatamisi fööniksiks.

Muljar möönis, et korraks lõi sündmus ikkagi hinge kinni, kuid et auto soovijaid oli palju ja muist oli ka ette müüdud, siis jätkati projektiga. Uued ruumid leiti Tehnopoli Teaduspargi tagant. Juuni lõpuks või juuli alguses saadakse valmis Nobe kolmas mudel, lubas Muljar.

Suund USA

Kriis on ettevõtet mõjutanud sedavõrd, et paar põhitiimi liiget on hoidnud ennast maal, kuid hakkavad tasapisi linna naasma. Samas enne koroonapuhangut jõuti märtsis käia projekti ka USAs tutvustamas väliseestlane Mati Otsmaa kutsel, kes avas neile seal ka mitmeid uksi.  

Nii tekkis neil näiteks kontakt USA tuntud saatejuhi Jay Leno garaažitiimi inimestega, kes soovisid autot näha oma saates. Aga veel huvitavam kontakt tekkis läbi Indigogo rahakorje kampaania.

Muljar tunnistas, et ühelt poolt kampaania ebaõnnestus. Elektriauto tootja tahtis mullu platvormil Indiegogo koguda veidi üle 92 000 euro, kuid eesmärgist suudeti täita vaid 13 protsenti ja koguda 130 inimeselt 12 200 eurot.

Teiselt poolt püüti läbi projekti aga suur kala. Nimelt tekkis seeläbi kontakt Hollywoodi näitleja John C. Reilly’ga, kes praeguseks on nõustunud olema ka auto käilakuju.

Muljar möönis, et alguses ei tahtnud nad uskuda, et Hollywoodi näitleja on nendega ise ühendust võtnud ning pidasid seda naljaks või pettuseks. Aga kui ta saatis neile pildi endast sinise Nobe foto taustal, siis leiti kiirelt ühine keel. Reilly tegi ettemaksu ja tellis auto.

USAst võibki kujuneda esimene turg, kuhu Nobet müüa, sõnas Muljar. “Meil on ette müüdud kusagil paarkümmend autot ja nendest kaks on minemas ameerikasse,” lisas ta.

Võimas plaan

Investorite hulgas levib ka USAs käigu ajast infoleht, kus Nobe loojad tutvustavad 2017. aastal asutatud firma ambitsioonikaid plaane. Ettevõtte tahab hüppeliselt kasvada. Nii plaanitakse 2021. aastal müüa 345 Nobe autot 10 miljoni dollari eest, 2022. aastal 996 autot 30 miljoni dollari eest ning 2023. aastal teenida juba 60 miljonit 1989 masina müügist.

Eesmärgi saavutamiseks vajab aga ettevõte rahasüsti. Esimeses voorus plaanitakse tõsta kolm miljonit dollarit selleks, et luua eeldused masstootmiseks, täita tellimused ja müügieesmärgid. Teises voorus soovitakse muuhulgas siseneda autojagamise turule ning alustada müüki Euroopas, Jaapanis ja Araabia Ühendemiraatides. Selleks vajab firma veel 10 miljonit dollarit.

Nobe seni värskeim kolmerattaline ja kolmekohaline mudel Nobe 100GT suudab sõita 180 miili (288 km) kiirusega kuni 80 miili (128 km) tunnis. Eelmine mudel oli Nobe 100. Kui praegu pannakse autosid kokku Eestis ja seda tehakse ka esialgu siin edasi, siis tulevikus võib tootmine toimuda ka USAs, kus nähakse autodele põhiturgu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.