Eesti esimene disain-kõrgepingemast kannab nime Soorebane

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
soorebane_talvine2.jpg

Eleringi korraldatud arhitektuurikonkurss Eesti esimese kõrgepingeliini disainmasti loomiseks sai läbi ja selline on võidutöö Soorebane. Tegu onarhitektide Sille Pihlaku ja Siim Tuksami loodud ideekavandiga, mille põhjal ehitatakse Ääsmäe-Haapsalu ja Risti-Virtsu maanteede ristumisalale mast.

Ideekonkursi objekt oli Eleringi Harku-Lihula-Sindi 330/110 kilovoldi kõrgepingeliini planeeritav nurgamast Risti aleviku lähistel Läänemaal. Kuna mast hakkab paiknema kaitse alloleva Kuistlema raba ning suure liiklustihendusega Ääsmäe-Haapsalu ja Risti-Virtsu maanteede vahelisel alal, oli ideekonkursi eesmärk saada nii arhitektuurselt kui funktsionaalseltsobivaim lahendus antud asukohta.

Eleringi juhatuse esimees Taavi Veskimägi märkis, et Eestis ja ka lähiriikides unikaalse disainmasti konkursi osavõtt oli üle ootuste rohkearvuline ja laekus hulk põnevaid ideelahendusi nii Eestist kui välismaalt. "Arhitektidemõtted on olnud põnevad, nüüd võtavad töö üle insenerid, et välja selgitada võimalused võidutöö realiseerimiseks. Loodetavasti saame idee ellu viia ja demonstreerida, et kaelektriliin võib looduskeskkonnas olla atraktiivne."

Kokku 17 laekunud töö hulgast tunnistas žürii võitjaks koos 4 000 euro suuruse preemiaga ideekavandi Soorebane, mille autorid on OÜ Part arhitektid Sille Pihlak ja SiimTuksam.

Teise preemia ja 3000 eurot pälvis DAS arhitektid OÜ büroo arhitekti Rene Sauemägi ideekavandVõrk. Kolmas preemia ja 2000 eurot võitis ideekavand Electrify, milleautor on Quirin Krubholz Austria arhitektuuribüroost Madame Architects ZT GmbH.

Žürii andis ka kaks 1000-eurost ergutuspreemiat ideekavanditele Elektrihiis ja Nõel, mille autoriteks on Ljudmilla Georgijeva, Tiia Vahula ja Margit Aule büroodestKAOS Arhitektid OÜ ning UnSeen OÜ ning Lembit-Kaur Stöör, Ülo-Tarmo Stöör ja Silver Liiberg arhitektuuibüroost ÖÖ-ARHITEKTID OÜ. Mitterahalise äramärkimise pälvis ideekavandKurluu, mille autoriteks on arhitekt11 OÜ arhitektid Helina Maalt, Joanna Kordemets, Annika Laidroo, Illimar Truverk ja Sander Paljak.

Disainmasti ideekonkursi žüriisse kuulusid arhitektid Toomas Tammis ja Urmas Muru, disainer Maria Pukk ning Eleringi esindajad Kalle Kilk ja Ain Köster.

Vaata võidutööd ja teisi ideekavandeid siit galeriist:

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.