Eesti firma ehitas pankadele seadme, millega klientide krüptoraha hoiustada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Krüptoraha pole tegelikult olemas. Selle asemel on avalik arveraamat ehk plokiahel, kuhu saab teha märkeid ülekannetest tingimusel, et sa kontrollid vastavat krüptovõtit. Just selliste kriitilise tähtsusega krüptovõtmete kaitseks on Eesti firma Guardtime ehitanud seadme, aga see pole mõeldud tavalistele krüpto-fännidele.

Häkkimiskindel riistvara

Kolmapäeval Genfis 80 pankuri ees avalikustatud SILO on toode, millega pangad saaksid oma klientide krüptovara kaitsta kõige kõrgema turvalisusega, mis vähegi võimalik. SILO taga on tarkvaratootja Metaco ja Guardtime, kes spetsialiseerub muuhulgas häkkimiskindlale riistvarale.

SILO toetab mitmeid krüptoraha walleteid ja eri tüüpi valuutasid nagu Bitcoin või Ethereum. See paigaldatakse panga andmekeskusesse, aga on seotud ka pilveteenusega. Turvalisuse tagamiseks saab SILOs hoitavat vara kaitsta mitmete allkirjadega (multi-signature) ja ka ülekannetele kehtestada limiidid. Nii saab vara omanik krüptorahaga ikka kaubelda, aga teda ei ohusta selle kadumine.

“Krüptovaluutad on oluline uus varaklass, mis nõuab väga spetsialiseeritud ja turvalist tehnoloogiat,” kommenteeris Guardtime’i tegevjuht Mike Gault. “Panime oma kogemused ja erialaoskused kokku Metacoga ja arendasime kõige turvalisema krüptoraha hoidmise vahendi turul.”

Metaco tegevjuht Adrien Treccani ütles SILO esitlusel, et pole kahtlustki, et krüptovaluutad esindavad raha tulevikku. “Samas on üks viga, mis muutub üha tõsisemaks, eriti kui ilmnes protsessoritest leitud turvaprobleem. Krüptovaluutasid on nimelt keeruline turvaliselt hoiustada,” ütles Treccani. Maailm on täis bitcoini-miljonäre, kes on oma krüptovõtmed kaotanud või neist vargusega ilma jäänud ja seda muret peakski SILO aitama finantsettevõtetel lahendada, rääkis Treccani.

Guardtime’i teatel on SILO mõeldud lahendama probleemi, kus Bitcoin ja Ethereum on muutumas üha populaarsemaks, aga selle turvaline hoiustamine on ikkagi riskantne, kuna privaatvõti võib kaduda või sattuda häkkerite ohvriks. Kui see usaldada mõnele krüptovara börsile, võib ka see raha kaotada või varastada. Mõne hinnangu järgi on vähemalt 2 miljonit Bitcoini ühel või teisel moel varastatud, mille väärtus on kokku ligi 22 miljardit dollarit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.