Uudis

Eesti firma ostab kokku mobiilimastide alust maad: praegu on koos juba 65 maatükki

Mobiilimast.Marko Saarm, Sakala/Scanpix

Eestis tegutseb juba pikemat aega firma nimega Live Nature OÜ, mille põhitegevuseks on mobiilside mastide aluse maa kokku ostmine.

Asi käib lihtsalt: kuna mobiilsidefirmad ei ole üldiselt huvitatud mobiilsidemasti paigutamiseks maatüki ära ostmisest, siis sõlmitakse omanikega pikaajalised lepingud, mille alusel makstakse omanikule iga aasta teatud summa.

Kui omanikul on huvi aga suurem summa kohe kätte saada, siis saab müüa oma maalapi Live Nature’ile. Seejärel hakkab firma omaniku asemel teenima varem mainitud aastatulu, kuid omanik saab suurema summa kohe kätte.

Live Nature OÜ juhatuse liikme Reio Vare sõnul on nad tänaseks lisaks mobiilimastide aluse maatükkidele ostnud ka rahavooga põllumaad, tankla alust maad ja raudteede alust maad. “Meie eesmärk on investeerida igasugusesse maasse, millel on turvaline ja prognoositav, infrastruktuuri iseloomuga rahavoog,” ütles Vare.

11 aasta tulu kohe kätte

Kui palju siis näiteks mobiilimastide all olevate maatükkide eest makstakse? Vare sõnul kehtib hetkel poliitika, et maa eest pakuvad nad 11-kordset hinda, mida maaomanik muidu mobiilsidefirmalt ühe aasta jooksul saaks.

“Keskmine summa on 20 000 eurot, aga see peidab endas mitmekümnekordset hinnaerinevust, vastavalt sellele, kes ja millal on operaatoriga lepingu sõlminud,” ütles Vare.

Tänaseks on ettevõte kokku kogunud 65 mobiilimastide all olevat maatükki ja esimestega on ettevõte ka plussi jõudnud. “Alustasime me mastialuste kinnistute ostuga ligikümme aastat tagasi, esimesel paaril aastal ostetud kinnistud on tänaseks ilmselt juba end tagasi teeninud,” rääkis Vare. “Portfelli tervikuna vaadates oleme me tagasi teeninud võibolla 50-60% investeeritud rahast.”

Kas firmal on ka mingisugune lõppeesmärk, palju mobiilimastide all olevaid maatükke kokku osta? “Teoorias ostaks nii palju, kui müüma ollakse nõus,” vastas Vare. “Praktikas – kuna valdav osa mastialuste kinnistute omanikest ei ole nende kinnistute müügist huvitatud, siis reaalne portfelli kasvutempo on tänaseks üsna aeglane.”

Seepärast on Live Nature asunud ka näiteks tanklate või raudteede all olevate maatükkide kokku ostmist.

Vare märgib lisaks, et firma soovib omada ainult maad. “Hooneid ja rajatisi me omada ei soovi,” ütles ta.

Märksõnad: , , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.