Eesti firma proges paari päevaga perearstidele tuhandeid töötunde

Heisi tiim sügisel meeskonnaüritusel.FOTO: erakogu

“See oli nii ammu, et juba hakkab ununema,” rääkis tarkvarafirma Heisi üks asutajatest Raul Raudsepp DigiPROle meenutades seda, kuidas nad kahe päevaga tegid valmis lahenduse, mis säästis perearstidele tuhandeid töötunde. “Vahepeal on palju tööd ja projekte vahele tulnud,” selgitas ta.

Lugu viib meid märtsi keskele. Kaks nädalat tagasi esmaspäeval kell 7.12 istuvad “Terevisiooni” stuudios perearst Karmen Joller ja Haigekassa juht Rain Laane. Nad tutvustavad uut süsteemi, kus saab hõlpsalt veebis ise endale haiguslehte vormistada. Vähesed teavad, et süsteemi testimine lõppes alles samal ööl.

Kõik sai aga alguse perearstide murest. Juba enne eriolukorra kehtestamist oli nende koormus oluliselt kasvanud. Võis arvata, et eriolukorra kehtestamisel ning haigusjutumite sagenemisel nende arv kasvab veelgi, telefonid lähevad umbe ning pea võimatuks muutub vastuvõtule pääseda. Andis ju valitsus õiguse haiguslehele jääda ka neil, kel haiguskahtlus.

Nii otsustati digilahenduse kasuks. Ülesandeks veebilahendus välja töötada sai Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskus (TEHIK), kellel on muuhulgas raamleping ettevõttega Heisi. Kui neljapäeva õhtul kuulutati Eestis välja eriolukord, siis juba reede hommikul toimus esimene koosolek, kus arutati, mida, mis ajaks ja kuidas teha.

Tähtaeg motiveerib

Raudsepp meenutas, et eesmärgiks sai kohe saada süsteem valmis pühapäeva lõunaks. Pärast seda algas testimine ning lõplikult laivi läks süsteem esmaspäeval öösel nii, et hommikuks sai seda Terevisioonis esitada. “Laivi esitamisel nägime ka väikesi viperusi, aga need jäid silma vaid spetsialistile,” rääkis Raudsepp. Pärast seda on süsteemi muidugi jooksvalt täiustatud.

Projektijuhina on Raudsepp ka varem erilahendusi pakkunud, kuid seekord eristus mitmes mõttes. Näiteks ajasurve tuli korraga mitmest suunast. Ühelt poolt projekti tähtaeag oli lühike, aga teiselt poolt nõuavad ka teised kliendid ja pered eriolukorras rohkem aega.

Lisaks tuli meeskond kokku saada nädalavahetusel ning teha seda ootamatult kaugtööna. “Kui enne tegime projekte koos, siis nüüd olid kõik plaksti kaugtööl. Õnneks olime seda ka varem teinud ning tiim ise oli projektist põnevil,” rääkis Raudsepp.

Reeglina on tema sõnul kiire asja juures hea koos tööd teha, sest siis saab kiirelt reageerida, otsustada ja muuta. Heisi poolt tegid tööd kuus inimest, aga lisaks ka inimesed Haigekassas ja TEHIKus. “Suhtlus ja infovahetus oli hea. Mõeldi kiiresti kaasa,” kiitis Raudsepp.

Projekt meenutas tema sõnul hackatoni – ülesanne käes, aeg ette teada ja hakkake jooksma. “Kui sa tead lõpptähtaega, siis see paneb inimesi tööle. Kriisiolukorras on inimesi lihtsam motiveerida. Aga nii ei tohi pikalt ja kaua pressida, muidu inimesed väsivad ära,” lisas Raudsepp. Nii tundsidki projektis osalenud uue nädala kolmapäeval, et on väsinud.

Kriisis lööb välja kogemuse eelis

Õppetunnina võtab Raudsepp kaasa kinnituse, et kriisis saab paremini hakkama meeskonnaga, kes juba varasemast üksteist tunneb. “Kokkumäng annab eelise nagu bändis või korvpallimeeskonnas,” tõi ta paralleeli. Juhuslike ja üksteisele võõraste inimestega on ka võimalik, aga see on palju raske. Samuti tuleb kasuks kogemus riigiga suhtlemisel ja teenuse pakkumisel, sest ka teineteise mõistmine võtab aega.

Heisi tiim kontoros vahetult enne eriolukorra kehtestamist 12. märtsil

Praegu ongi Heisi kollektiiv kaugtööl. Koosolekud ja infovahetamine on välja kujunenud. Nädalavahetused hoitakse töövabad, et inimesi hoida ning mitte üle väsitada. “Tööd on palju, aga inimesi tahaks ka näha juba,” ütles Raudsepp endiselt heatujuliselt. “Praegune eluolu meenutab vanamoodsad talupidamist. Kord teed tööd, kord ajad koduasja. Kõik käib läbisegamini.”

Tema sõnul toob kriis ühiskonnas kaasa pikemaajalisi muutusi. “Ma arvan, et sellest saab väga hea kogemuse hilisemaks. Mitte ainult IT sektor, vaid ka koolid, toiduasutused ja teised.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.