Eesti firma teeb surnuaedadesse päikesepaneeliga kalmuküünalde automaati

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Huviline tutvumas Vendo automaadiga. Foto: Garage48/Maido Parv

Eelmisel nädalavahetusel Tartus toimunud Garage48 hackathoni võitis tiim, mis pakkus välja idee juhtmevabast kalmuküünalde automaadist. Hackathoni võitmise järgselt on tiim idee kallal töötamist jätkanud ning kaalub hetkel võimalust nädalavahetusel valminud prototüüp teha linnarahvale nähtav Aparaaditehases.

Eriskummalisele ideele tuli juba mõned aastad tagasi Ants-Hindrek Tiido, kes käib selletarbeks kalmistutel inimesi küsitlemas, mille põhjal valmis turu-uuring ja äriplaan.

Geeniusele antud intervjuus räägib Vendo turundusjuht Lauri Mei lähemalt hackathonil osalemisest, mis on ideest tänaseks saanud, kaua võtab aega toimiva automaadi valmimine ja millal ta endale ise viimati kalmuküünla ostis.

Millal ma näen teie automaati mõne kalmistu läheduses?

Me võtsime Garage48l veedetud nädalavahetust kui masinale eskiisi tegemist. Kuna idee resoneerub rahvaga, siis järgmisteks sammudeks oleks eelprojekt, mille tulemuseks on minimaalselt toimiv toode.

Seda hakkame Tartu kalmistutel katsetama ning tulemusi võrdlema äriplaanis olevate eelarvestustega. Üritame võimalikult väikeste kuludega selgeks teha, kas see tegevus tasub ära. Ootame positiivseid tulemusi ning siis lähme põhiprojekti juurde ehk nii-öelda Vendo V3 ning siis valmistame juba kümmekond masinat, mis toimetaksid Tartu kalmistutel müügivõrgustikuna. See masin läbiks juba väga põhjaliku tootearenduse.

Garage48 ajal oli teil tiimis kaheksa inimest, palju neist tänaseks alles on?

Hetkel näeme minimaalselt töötava toote arendustiimis viit liiget. Nende seas on nii mikrokontrollerite insener, trükkplaatide disainer, full-stack arendaja, äriarendusjuht ning turundus- ja kommunikatsioonijuht.

Erinevate oskuste ja isikuomadustega saame kokku päris kireva kamba, kes võiks vabalt maailma muuta.

Kui palju oli tahtjaid, kes soovisid Garage’il tiimiga liituda?

Lisaks algupärasele kaheksale oli veel üks elektroonikainsener, kes nägi idees jumet ning ütles, et ta liituks meiega kui teine tiim minimaalse arvu liikmeid kokku ei saa. Lõpuks jäi ta oma tiimi ning nad tegid koos väga ägeda kruusi, mis lubab vaid omanikul sellest juua.

Meie meeskond oli küllaltki tugev, kuid tagasi vaadates oleks ühest lisainsenerist palju kasu olnud. Rakendasime ka mentoreid, kellest üks aitas suuresti Vendo ekraaniliidest kujundada. Nädalavahetuse lõpuks oli publikusse ka väike fännklubi tekkinud. Ka neile võime tulevikus tööd pakkuda.

Vendo idee autor Ants-Hindrek Tiido. Foto: Garage48/Maido Parv

Kas Garage’il saavutatud edu on pälvinud investorite tähelepanu?

Piltlikult öeldes pole rahapakkidega meid veel loobitud, aga leidsime väga huvitava koostööpartneri, kes pakuks meile telemeetriasüsteemi ning kaugjuhtimise valmislahendust.

Lisaks oleme algatanud ka vestlust Farnelliga ning vaatame kuidas nende Startup programm võiks meile heaks toeks olla.

Milline on tiimiliikmete varasem kogemus füüsiliste toodete ehitamisel?

Päris esimest korda ei mängi siin keegi, ühel arendajal on hõlma all kolme erineva Robotexi võistluse esikoht, teine valmistab Tallinnas baseeruva ettevõtte Krakul meeskonnas rätsepelektroonikat ning kolmas meisterdab erisorte droone kaasa arvatud ka otse trükkplaadist valmistatud minidroone.

Hoopis teisest kohast tulevad aga Ants ja Lauri, kes on siiani valmistanud puidust käsitöömööblit ning teisi puittooteid prototüüpinud.

Mis saab esimesest Vendo masinast, kas seda saab kuskil kasutada?

Miks mitte viia seda näiteks Aparaaditehasesse, kus saame selle jätta avalikkusele kasutamiseks.

Mõttes oli näiteks panna ta tuvastama kükkide tegemist ning siis anda rekordi tegijatele tasuta küünla. Või hoopis mingi muu interaktiivne tegevus, mis premeeriks külastajat.

Kas Vendo on praegu 100% toimiv ehk kas kõik komponendid töötavad?

Hetkel on võimalik tooteid meie enda arendatud liidesega automaadist kätte saada küll. Arendamist vajab maksesüsteem ning kaughaldus.

Lisaks tuleb arendada ka päikesepaneelidelt akude laadimine. Integreerime toimivaid lahendusi ning püüame ratast võimalikult vähe ise leiutada.

Mitu Vendo masinat on valmis kuu aja pärast?

Kuu aja jooksul võib teha palju, aga esimese hooga arendame kasutajamugavust ning lihtsust. Kuna keskmine kasutaja on tegelikult 63-aastane naisterahvas, siis me peame oma tootearenduses arvestama selle vanusegrupi eelistusi.

Täiesti selge pole, kui intuitiivselt oskab selline klient kasutada puutetundlikku ekraani või kas ta pigem vajutaks füüsilist nuppu. Tahame teha masina võimalikult lihtsaks, et selle kasutamisega saaks igaüks hakkama.

Garage48 võitnud tiim Vendo. Foto: Garage48/Maido Parv

Kas Eesti päikesest piisab, et Vendo saaks vajaliku toite kätte?

Suuresti on küsimus elektroonika optimeerimises ja automaatikas. Kindlasti peab arvestama sellega, et esialgu tuleb akusid tihti vahetada. Päikesepaneelide kasutamine akude mobiilseks laadimiseks on väga hea lahendus.

Efektiivseks laadimiseks tuleb seadme asukoht väga põhjalikult valida või siis proovima paigaldada paneele rohkem valgustatud alale. Iseenesest paneelidega maju ning liginullenergiamaju on Eestis küll, miks siis mitte ühte seadet nii toita. Eestimaa pole ka ainuke koht, kus päike särab. Seega ei piirdu me ainult kohaliku turuga, vaid silm kiikab ka Skandinaavia ning läheduses olevate katoliiklike maade poole.

Millal ise viimati kalmuküünla ostsite?

Elan Pauluse kalmistu lähedal ning vahel olen naise vanaema haual kaasas käinud, siis oleme alati uued küünlad viinud.

Hingedepäeval ja pühade aeg on kalmistud ikka väga kaunid ja rahulikud paigad. Jõuludel näiteks on kauplused suletud ning on juhtunudki, et küünal on ostmata jäänud. Vendo võimaldab jällegi igal kellaajal küünlaid osta ja sõltumata ilmast.

Mis teile võidu tõi?

Mulle tundub, et me olime pidevalt pildis. Pöörasime tähelepanu mentorite sisendile ning kutsusime neid ka tihti appi. Kui mentorid on osati ka kohtunikeks, siis ei ole ainult pitchimine ehk müügikõne see koht, kus sa oma ideed neile “maha müüd”. Suhtlesime nendega kui pereliikmetega ja hoidsime neid kursis oma tegemistes.

Teisalt saime meeskonnaga ka kuidagi kohe klappima. Kirjutasime välja kõik ideed ja ootused ning valisime need, mida saame teostada ja mis oleksid vajalikud presenteerimisel. Tekkisid selged ülesanded ning kõik olime tegemisega 100% kaasas. Kuni lõpuni välja olime ühtsed ja see kõik oli kuidagi kerge. Mitte lihtne, vaid põnev ja lõbus. Nii ja mis veel nüüd võimalik on?

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.