Eesti firma teeb Tesla akupakiga mikromaju: kas see tasub end ära?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Fotod: ÖÖD

ÖÖD nime kandvaid disainmikromaju ehitav Eesti firma pakub võimalust 18-ruutmeetriseid peegelkuubikuid ka Tesla akupangaga varustada.

Eestis sellisest omatoitel mikromajast unistada pole siiski mõistlik. Esiteks Tesla oma Powerwalli nimelist kodu akupanka Eestisse ei müügi, kuigi kõrge huvi korral oleks võimalik ehk see väljaspoolt Euroopa Liitu hankida.

Teine põhjus on raha. “Eestis ei teeni off-the-grid (elektrisüsteemist sõltumatus) maja end kuidagi ära,” ütles ÖÖD majade üks asutaja ja tootmisjuht Jaak Tiik.

Off-the-grid kontseptsiooniga maja toodab vajamineva energia ise, näiteks päikesepaneelidega. Selleks, et öösel või suurema tarbimisega ajal kasutada rohkem energiat kui paneelidest tuleb, saabki seda varuda Tesla Powerwalli taolistesse akudesse.

“Meie maja mõte on see, et ta sulanduks ümbritsevasse keskkonda. Ja see tähendab, et päikesepaneelid sobivad ainult maja katusepinnale,” ütles Tiik Geeniusele. “Aga Eestis on päikesevalguse hulk selline, et ilmselt tuleks mõistliku tarbimise jaoks maja kõrvale ehitada palju suurem päikesepaneelide park.”

Praegu ehitab firma esimest off-the-grid näidismaja ja Tiik ütles, et see sobiks sellistele turgudele nagu Hispaania, Portugal ja USA-s näiteks California piirkonnas.

Ennekõike jääks see siiski elustiilimajaks, mis läheb kokku glamping trendidega. Seda ostab inimene, kes saab seda lubada ja tahab eristuda, mitte ei otsi soodsaimat lahendust.

Eesmärk katta kõik kontinendid

ÖÖD disainmajade hind on 54 000 eurot, mis ei ole Eestis kindlasti kõige soodsam. Tiik möönab, et Eestisse müües konkureeriks nad lausa mitmekümne mikro- või moodulmajade tootjaga. Näiteks pisut suuremgi Greencube One maksab ligi 18 000 eurot.

Üheks eristumisvõimaluseks ongi tehnoloogia, mis näiteks mõnes regioonis võib tähendada off-the-grid lahendust, ent samas arendatakse Tiigi sõnul täisautonoomset maja.

Peamine tegevussuund on aga eksport, sest ÖÖD majad on konteineritega hästi tarnitavad justkui IKEA mööbel.

“Praegu oleme juba tegelenud selliste riikidega nagu Inglismaa, Iirimaa, Island, Saksamaa, Prantsusmaa, Austraalia ja Uus-Meremaa. Aga eesmärk on, et 2019. aastal on meie maja Ameerikas, Aasias, Euroopas, Aafrikas ja Austraalias.”

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.