Uudis

Eesti idud kasvasid mühinal, kuid ees on suur kukkumine

Startup Estonia juht Maarika Truu.FOTO: KredEx

Eesti idufirmade koondkäive kasvas 2020. aasta esimeses kvartalis 196,5 miljoni euroni, mis on 66% enam võrreldes aasta varasemaga. Ka riiklikke makse tasuti 26,3 miljonit eurot ehk 47% enam, kui eelmisel aastal samal ajal, teatas Startup Estonia.

Samas on tegu tahavaatepeegliga ning ligi pooled iduettevõtjad prognoosivad tulude kahanemist koguni poole võrra. “Kriisi mõju Eesti iduettevõtetele esimese kvartali tulemuste pealt veel hinnata ei saa, selleks tuleb ära oodata käimasoleva kvartali tulemused,” selgitas Startup Estonia juht Maarika Truu pressiteates.

Tulevik paistab esialgu palju mustem. “Paraku näitas Startup Estonia poolt iduettevõtete seas aprillis läbiviidud uuring, et kriisi mõju on tabanud olulist hulka iduettevõtteid ning vastanutest 48% prognoosib tulude langust poole võrra või enam,” tõdes Truu.

Rõõm asenuds murega

Eesti Startupijuhtide Klubi asepresident Sten Tamkivi tõi välja, et kui veel märtsis sai rõõmu tunda selle üle, et Eesti idufirmadel pole kunagi olnud nii häid aegu, siis tänaseks on olukord järsult muutunud.

“Idufirmade kulud käivad ajaliselt tuludest sammu ees ja seetõttu vajavad nad regulaarselt välist kapitali. Investorid on kriisiolukorras ettevaatlikumad ja kriitilisemad ning kapitali kaasamine võtab rohkem aega. Meie uuring näitas, et algaval suvel võivad paljudel ettevõtetel tekkida likviidsusprobleemid,” selgitas Tamkivi pressiteates.

Üle tuhande idu

Startup Estonia statistika andmetel tegutseb praegu Eestis 1019 iduettevõtet ning selle aasta I kvartalis on loodud kümme uut idufirmat. Suurima käibe tegid selle aasta esimeses kvartalis Bolt (84,9 miljonit eurot), Pipedrive (12,2 miljonit eurot), Adcash (9,2 miljonit eurot), Starship Technologies (5,4 miljonit eurot) ja Fiizy (4,8 miljonit eurot).

Maksu- ja tolliameti andmetel töötas Eesti iduettevõtetes 31. märtsi seisuga 6316 inimest, mis on 5% enam, kui 2019. aasta lõpus ning 31% enam võrreldes 2019. aasta I kvartaliga, kui idusektoris oli hõivatud kokku 4836 inimest.

Suurimad tööjõumaksude maksjad olid 2020. aasta I kvartalis Transferwise (3,37 miljonit eurot), Bolt (2,8 miljonit eurot), Pipedrive (2,54 miljonit eurot), Veriff (1,13 miljonit eurot) ja Paxful (0,92 miljonit eurot).

Maksud kolivad välismaale?

Eesti iduettevõtted maksid aasta esimeses kvartalis riigile kokku 26,3 miljonit eurot makse (kasv 47%), 25,4 miljonit eurot maksti tööjõumakse – neid maksti 49% enam võrreldes 2019. aasta I kvartaliga.

Suurimad tööjõumaksude maksjad olid 2020. aasta I kvartalis Transferwise (3,37 miljonit eurot), Bolt (2,8 miljonit eurot), Pipedrive (2,54 miljonit eurot), Veriff (1,13 miljonit eurot) ja Paxful (0,92 miljonit eurot).

Töötajate arvu on teistest enam kasvatanud selle aasta esimeses kvartalis Transferwise (+64), Bolt (+38) ja Starship Technologies (+53). Samas on juba teada, et Starship koondas märtsis sadakond töötajat. Ka idufirmade küsitlus, et aprilliks oli 19% idufirmadest pidanud kriisi tõttu töötajaid koondama.

Eesti iduettevõtete töötajatest iga viies (22%) on välismaalane, samas Startup Estonia ja Eesti Startupijuhtide Klubi koostöös läbiviidud uuringus tunnistas 14% iduettevõtjatest, et nende välistöötajad on otsustanud koroonakriisi ajendil Eestist lahkuda või pole saanud Eestisse kolida.

“See on murettekitav fakt, sest riikide vahel kehtestatud liikumispiirangute tõttu ei saa iduettevõtted vajalikke talente hetkel ka Eestisse tööle tuua,” kommenteeris Truu. “Võimalik on kasutada kaugtöötajaid välismaal, kuid siis jääb Eestil saamata nende töökohtade maksutulu.”

Tulemas rahapõud

Eesti iduettevõtted kaasasid esimeses kvartalis kokku 10,7 miljonit eurot investeeringuid, kokku sai tehtud 14 tehingut. Keskmine tehingu suurus oli 0,77 miljonit eurot. Miljonist eurost suuremaid investeeringuid on kaasanud neli Eesti idufirmat: Katana (1,98 miljonit eurot), Viveo Health (2 miljonit eurot), High Mobility (1,5 miljonit eurot) ja Speys (1,05 miljonit eurot).

Aprillis läbiviidud uuringu kohaselt on 18% iduettevõtetest praegu kapitali kaasamise faasis ning seisavad silmitsi mitmete investorite äraütlemisega. Veel 22% vastanutest planeerisid alustada uue kapitali kaasamisega selle aasta kevadel või suvel. Lisaks on Tamkivi sõnul teadmata, milliseks kujunevad kapitali kaasamise võimalused teisel poolaastal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.