Eesti idufirma-eelnõu saab opositsioonilt kriitikat, iduettevõtjate sõnul on aga parim lahendus

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1jl01jul16a-16.jpg

Siseministeeriumis valminudeelnõu, millega esmakordselt Eestis defineeritakse iduettevõtte mõiste, on ametnike sõnul vajalik välistööjõu paindlikumalt Eestisse toomiseks. Opositsiooni sõnul läheb ministeerium ülereguleerimise teele, iduettevõtja Sten Tamkivi peab aga eelnõus pakutud komisjoni lahendust paremaks, kui näiteks seaduses idufirmamääratlemist.

Komisjon ei hakka hindama kõiki Eesti ettevõtteid

Siseministeeriumi kodakondsus- ja rändepoliitika osakonna nõuniku Killu Vantsi sõnul on järgmisest aastast jõustuvate välismaalaste seaduse muudatuste eesmärk võimaldada Eesti majandusarengu huvides perspektiivsetel idufirmadel Eestisse tulla ja paindlikumalt kvalifitseeritud välistööjõudu tööle võtta.

"Kehtivas välismaalaste seaduses ei ole iduettevõtetele erisusi ette nähtud ning tulenevalt iduettevõtete eripärast on alustaval iduettevõttel keeruline täita seaduses ette nähtud tingimusi – näiteks peab äriühingul olema 65 000 eurot kapitali, mis on investeeritud äritegevusse Eestis, ning välisspetsialistide värbamisel tuleb maksta töötasu vähemalt välismaalaste seaduses sätestatud palgakriteeriumi ulatuses," täpsustas Vantsi.

Nõuniku sõnul nähakse seetõttu jaanuaris jõustuvate muudatustega iduettevõtetele ja iduettevõtjatele ning nende pereliikmetele ette soodsamad tingimused viisa ja elamisloa taotlemiseks.

"Iduettevõtete kord töötati välja koostöös Startup Estonia ning Eesti iduettevõtteid esindavate organisatsioonidega, võttes arvesse ka teiste riikide parimaid praktikaid. Selleks, et soodustatud tingimustel Eesti viisat või elamisluba taotleda, peab äriühing eelnevalt saama eksperdikomisjonilt kinnituse selle kohta, et tõepoolest on tegemist iduettevõttega välismaalaste seaduse tähenduses," lisas Vantsi.

Ekspertkomisjoni kuuluvad üksnes iduettevõtete esindusorganisatsioonid. Komisjoni liikmeteks saavad Startup Estonia, Startup Leaders Club, EstBAN, Garage48, BuildIT, Technopol Startup Inkubaator ning Startup Wise Guys. "Ekspertkomisjoni hinnangu andmine ei ole mõistlik nende iduettevõtete puhul, kes tulevad osalema usaldusväärsetes kiirendites, sest nende äriideed on kiirendiprogrammi poolt juba hinnatud," leiab siseministeeriumi nõunik.

Eelnõu suhtes kriitilised, kuigi puudusi pole

Opositsioonis oleva Reformierakonna parlamendisaadikud olideelnõu suhtes sotsiaalmeediaskriitilised, aga kommentaaris ei toonud otseselt selle puudusi välja.

Kalle Pallingu sõnul on algatus positiivne, kuid praktikas erisuse tegemine keeruline."Arvan, et praktikas on ka keeruline ettevõtete liigitamine startupideks ja mittestartupideks. Hea, sest tööjõupuudus, eriti IT sektoris on probleem," ütles Palling Geeniusele.

"Pikemas plaanis pole Eesti väljakutseks iduettevõtetealustamine vaid ettevõtetesuureks kasvamine. Selleks tuleb julgemalt rääkidaoptsioonide maksustamisest, sotsiaalmaksu laest ja miks mitte ka Sten Tamkivi ja Mait Münteli väljapakutud maksuoptsioonidest, kus ei looks "kirvega" maksuerisust, vaid võtaksteatud osa maksude asemel hoopisosaluse neis ettevõtetes," pakkus ta. Tema sõnul eeldab katehnoloogia areng seadusandjalt oluliselt kiiremat reageerimist ja regulatsioonide ajakohastamist, mille tõestuseks on viimasest ajast palju näiteid nagu e-residentidele pangaarve avamise võimaldamine ilma panka tulemata või kokkuleppevedude regulatsioon ühistranspordiseaduses.

Palling lisas täienduseks, et antud eelnõust üksi ei piisa. "Meilon tööjõupuudus paljudes sektorites. Start-up viisa on super, aga seda peaks vaatama laiemalt. Ja sealt edasi on palju asju, mis startupidele veel on vaja teha."

Tamkivi: siseministeeriumi nuheldakse asjata

Idufirma Teleport tegevjuhi Sten Tamkivi sõnul jõuti idufirmade viisade lihtsustamiseni nii, et riik ja ettevõtjad olid nõus, etmeie majanduses alustavad uued tehnoloogiaettevõtted, kes siin kasvada ja makse maksta tahavad. "See on hea asi sõltumata sellest, mis värvi on asutajate ja esimeste töötajate passide kaaned," teatas Tamkivi Geeniusele antud kommentaaris.

"Riigil oli mure, et kuidas teha nii, et ühe viie aasta taguse skandaali (elamislubade skandaali– toim) jälgedes keegi teine ei käivita uut elamislubade äri nt idapiiri tagant. Selle peale siis ütlesid ettevõtjad, et ok, me oleme neid idufirmasid lähemalt näinud, tuleme appi tuvastama, et kas esitatavad plaanid on tõsiselt võetavad. Vaatame läbi iga taotluse üksikult, teame kellele helistada, et tausta kontrollida jne," rääkisTamkivi.

Tamkivi hinnangul on komisjoni loomine parem lahendus, kui üritada seaduses üheselt kirjeldada banaani kõverustehk üheselt lukku panna "mis on idufirma".

"Viimati jäi näiteks Kanadas startup-viisa vinduma, sest kirjutati sisse väga jäigad nõuded, etkohustuslik on kaasata raha piiratud nimekirjalt Kanada investoritelt ja muud taolist. Lihtne on ühe kriteeriumiga libastuda ja programm tuksi keeratavõi vastupidi, avada soovimatu uks massiliseks immigratsiooniks. Seegaon hea, et riik ja erasektor teevad koos,ja erasektor võtab lisaks nõudmiste esitamisele ka selged ülesanded ja vastutuse. Võtkem eeskuju teiste majandusalgatuste juures," ütles Tamkivi.

"Siseministeeriumit nuheldakse asjata. Loodan, et uudise jah-härra-minister irvitusega levitajad said oma klikid kätte ja elu läheb edasi," viitas ta sotsiaalmeedias esinenud esimestele reaktsioonidele.

Täiendatud 11:35: lisatud Kalle Pallingu kommentaar.

Avafoto: Scanpix

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.