Eesti idufirma juht: Kaljulaidi aastapäevakõne oli presidendi nägu

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Rainer Sternfeld kohtumas Eesti juurtega riskikapitalisti Steve Jürvetsoniga. Foto: Peeter Langovits/Postimees

President Kersti Kaljulaid pidas möödunud nädalal oma esimese aastapäevakõne, kus üllataval kombel puudutas ta põhjalikult e-residentsuse teemat. Eesti idufirma Planet OS tegevjuhi Rainer Sternfeldi sõnul oli Kaljulaidi kõne presidendi nägu.

“Ta keskendub paljude probleemide algallikale – kodule – ning püüab olla moraalseks kompassiks mitte selles mida me teeme, vaid kuidas me teineteisega suhtleme ning asju otsustame. Analüütilise inimesena teab ta kuidas kahe jalaga maas olevaid eestlaseid kõnetada, ning tundub, et see töötab,” sõnas Geeniusele antud kommentaaris Sternfeld.

Kas Eesti suudab e-residentsuse arendamisega 2027. aastaks jõuda üheks maailma edukaimaks riigiks?

“Kuigi e-residentsus on meie e-riigi tehnoloogiast kantud mõttevili, siis selle edukus laiemas maailmas sõltub pigem kaasahaaravast narratiivist ning praktilisest väärtuspakkumisest. Narratiivi saame ise luua maailma protsesse ette ennustades, kuid praktilise väärtuspakkumise puhul on suur töö ees meie partneritega teenuste ning kokkulepete arendamises. Kui e-residentidele mõeldud teenuseid arendades seame prioriteediks tihedalt kasutatavad teenused, siis on 10 miljonini jõudmine realistlikum. Digitaalses ühiskonnas saab luua ning modifitseerida teenuseid kiiremini kui analoogses, ning kasutades empiirilisi andmeid nii kodu-Eesti majanduse kui ka e-residentide huvide kohta on võimalik tuua nad rohkem Eestile lähemale, osaks meie väärtusloomest. Lühidalt – e-residentidele kasulike teenuste pakkumine eeldab investeeringuid, kuid võimendab kordades Eesti majanduse (sise+välismajanduse) koguprodukti.”

Millisele IT-teemale oleks president võinud kõnes rohkem keskenduda?

“Ma ei arva, et president oleks pidanud rohkem keskenduma IT-teemadele eraldiseisvalt. IT ei ole enam ammu vaid serverid kapis või äpid telefonis. See on andmepõhine teenusemajandus ning tänapäevase ühiskonnakorralduse infrastruktuur. Selle arendamisel peab mõtlema riigist kui platvormi pakkujast ning erasektorist ning kodanikest kui teenusearendajatest, mitte vaid tarbijatest. Riik ei pea kõike ise tegema, ta suudab palgata väikese osa parimatest ajudest, ning olema partneriks teistele – mõtleks sellest kui iOS platvormist riigi jaoks, kuid kõikide praguste riigi poolt pakutavate sadade teenuste asemel teeks riik võib-olla vaid 10-20%. See muutub eriti oluliseks e-residentsuse juures, ning sel juhul saab ettevõtteid üle terve maailma sellesse protsessi kaasata.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.