Uudis

Eesti idufirmad pääsevad Helme võõrtööjõu palkamise karmistamise plaanist

Siseminister Mart Helme riigikogus.Foto: Postimees/Scanpix

Siseminister Mart Helme juhtimisel töötas siseministeerium välja seaduseelnõu, mille plaan on hakata karmistama lühiajaliselt töötavate välismaalaste palkamist Eestis.

Plaani osas on nördimust väljendanud Eesti elektroonikatööstuse liit, mis leiab, et juba praegu sektoris tugevaid probleeme tekitav tööjõupuudus võib jõuda seoses võõrtööjõuga planeeritava seadusemuudatuste tulemusel kriitilisse seisu.

Lisaks tööstusele kasutab võõrtööjõudu ka IT-sektor laiemalt, kuid siseministeeriumi esindaja sõnul töös olevad muudatused ei mõjuta otseselt iduettevõtluse alusel Eestisse saabuvaid välismaalasi ja nende tööandjaid.

“Eelnõuga kavandatud muudatused on suunatud nendele ebaausatele tööandjatele, kes eiravad välismaalaste seaduses sätestatud töötamise tingimusi või palgakriteeriumi nõuet. Iduettevõtluse alusel on välismaalastel jätkuvalt võimalik ilma palgakriteeriumi nõudeta Eestisse tööle tulla,” ütles siseministeeriumi kommunikatsiooninõunik Jürgen Klemm.

Nõunik lisas, et iduettevõtte määratlemiseks on loodud eraldi tingimused ja kord, mis aitavad maandada kuritarvitamise riski.

“Selleks, et soodustatud tingimustel viisat või elamisluba taotleda või lühiajalist töötamist registreerida, peab jätkuvalt spetsiaalselt loodud eksperdikomisjon andma kinnituse, et tõepoolest on tegemist idufirmaga välismaalaste seaduse tähenduses,” sõnas Klemm.

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.