Uudis

Hüvasti odavad .ee domeenid? Eesti käivitab domeenioksjoni

Illustratsioon: Eesti Interneti SA

Eesti Interneti SA (EIS) on käivitamas maailmas ainulaadset kustuvate domeenide oksjonikeskkonda, mille eesmärk on tagada kõikidele potentsiaalsetele registreerijatele võrdsemad võimalused kustuvate domeenide registreerimiseks.

EISi avalike suhete juhi Maarja Kirtsi sõnul on täna Eestis ja ka mujal teemaks tõusnud spekulandid (dropcathers), kellel on tehniline valmisolek registreerida huvipakkuv domeen sisuliselt samal sekundil kui see vabaneb, mis ei jäta nö tavainimesele erilisi võimalusi huvipakkuva vabaneva domeeni registreerimiseks. Sellisele olukorrale peaks leevendust pakkuma eestlaste poolt arendatav domeenioksjoni keskkond.

Kustuvad domeenid läbivad 24-tunnise pimeoksjoni

Seniste plaanide kohaselt suunduksid kustuvad domeenid pärast registreerimisperioodi lõppu 24 tunniks oksjonile. Selle aja jooksul saavad kõik soovijad teha oma pakkumise domeeni registreerimise õiguse saamiseks. Registripidajatega arutades jõudis EIS arusaamale, et oksjonitüüp peab olema pimeoksjon. Selliselt tagatakse võrdsemad võimalused ning selle puhul pakkujad ei näe teiste pakkumiste suurust ega pakkujate arvu. Võidab kõrgeima pakkumise teinu.

Kõrgeima pakkumise tegija omandab domeeni registreerimise õiguse ning peab pöörduma vastava õiguse realiseerimiseks ehk domeeni registreerimiseks valitud registripidaja poole. Lahendus on planeeritud selliselt kuna EIS ise domeeni registreerimise teenuseid lõppkasutajale ei paku. Kui ühtegi pakkumist oksjonile ei laeku, siis vabaneb domeen registreerimiseks tavapärasel viisil.

Euroopa vaatab eestlaste poole äraootava pilguga

“Lisaks on olukordi, kus endale või ettevõtetele vajalikke domeene unustatakse olenemata teavitustest pikendada või ei anta näiteks enne äriregistrist kustutamist üle uuele omanikule. Kui ettevõtet enam ei ole, siis ei saa ettevõttele kuuluda ka domeene ning sellises olukorras lähevad domeenid kustutusmenetlusse. Domeenioksjon on viis leida sellele probleemile uudne ja toimiv lahendus,” ütles Kirtsi Geeniusele antud kommentaaris.

Oksjonikeskkond ei ole veel valmis ning selle kallal käib töö. Keskkonna nõuded on lõplikult väljatöötamisel ja kinnitamisel ning keskkond plaanitakse käivitada 2018. aasta esimesel poolaastal.

Kirtsi kinnitusel on EIS sellise lahendusega maailmas pioneer. “Paljude Euroopa domeeniregistrite pilgud on pööratud meie poole, et näha kuidas selline viis toimib – kas see reaalselt probleemi lahendab või leevendab ning missuguseid teisi probleeme sellega võib ilmneda,” täpsustas avalike suhete juht.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.