Eesti küberturvalisuse ettevõtte aitab Austraalia veinimeistritel võltsitud veine tuvastada

Täna moodustavad võltsitud veinid mitme miljardi dollari suuruse globaalse turu.Foto: Pixabay

Üha suurenev vajadus veinide päritolu ja autentsuse tagamiseks viis Austraalia veinimeistrid kokku Eesti küberturvalisuse ettevõttega Guardtime, kellega koostöös asutakse blockchain-tehnoloogiat kasutades veinide pettuste vastasesse võitlusesse.

Guardtime’i tarneahela valdkonna tegevjuht David Shorthouse kirjeldas, et kui Austraalia vanima veinipiirkonna Clare Valley veinimeister Jeff Grosset ja viinamarjakasvataja David Travers oma ideega lagedale tulid, haaras Guardtime’i meeskond kohe kinni võimalusest rakendada oma digitaalset tarneahela platvormi veinisektori peal.

“Täna moodustavad võltsitud veinid mitme miljardi dollari suuruse globaalse turu ning seetõttu on tarbijad üha nõudlikumad veinide autentsuse osas. Leidsime koos võimaluse, kuidas nendele nõudmistele vastata ja teha blockchain-tehnoloogia abil kindlaks, et soetatud veinide näol pole tegemist tarneahelasse sattunud petukaubaga,” selgitas Shorthouse, kelle sõnul on enam kui 35 miljardi dollari suuruse globaalse veinituru tarneahel täna veel ebakindel ja sisaldab rohket bürokraatiat.

Veinide tarneahela turvamiseks kasutatakse Guardtime’i välja arendatud spetsiaalset KSI blockchain-tehnoloogia küberturvalisuse lahendust, mis on oma olemuselt matemaatiliselt tagatud ning aitab tuvastada digitaalsete andmete ja seadmete kasutuse ning väärkasutuse. Tarbija jaoks tähendab see, et igaühel on võimalik skaneerida oma nutiseadme rakendusega pudelil olev autentimiskood ja veenduda veini autentses päritolus.

“Tänu oma ülesehitusele võimaldab blockchain-tehnoloogia säilitada veinide märgistuste abil nendega seotud digiandmete muudatuste ajaloo, võimaldades tarbijatel veenduda veini autentsuses ja näha kogu infot konkreetse veini kohta kuni viinamarja kasvatajateni välja. Samas võimaldab tehnoloogia tuvastada koheselt, kes ja millal on veinidega seotud digitaalseid andmeid muutnud, teostades pidevat kontrolli korraga suure hulga andmete puhul kiiresti ja korraga,” kirjeldas Shorthouse eestlaste loodud tehnoloogilise lahenduse toimimist.

Austraalia veinispetsialistide Grosset’i ja Travers’i idee veinidega seotud autentimise süsteemi loomiseks sai alguse Lõuna-Austraalia innovatsioonivõistluselt, kus neid auhinnati 50 000 dollariga. Tänaseks on mehed loonud lahenduse elluviimiseks ettevõtte G&T Technology, mille eesotsas on Eestis tegutsev ettevõtja John Longhurst. Hetkel sõlmib ettevõte koostööpartneritega lepinguid, et alustada lahenduse testimist 2020. aasta viinamarjasaagiga.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.