Uudis

Eesti Kunstimuuseum ja riik jäid taaskord ilma kumu.ee domeenist

Kumu muuseum.Foto: Kumu/Tõnu Tunnel

Eesti kunstimuuseum (EKM) jäi juba teistkordselt ilma hea kõlaga domeenist kumu.ee, mis sobiks ideaalselt Kumu kunstimuuseumile. Sama probleemi otsas oli EKM Kumu avamise aegu 2006. aastal.

Domeeni aegumise järgselt ei olnud varasem omanik sellest enam huvitatud ning seetõttu läks domeen oksjonile. Kuigi kumu.ee veebilehte külastades suunatakse külastaja praegu automaatselt edasi Kumu õigele aadressile, siis kinnitas domeeni soetanud ettevõtja, et kavatseb sinna oma veebilehe ehitada ehk ühel hetkel võtta automaatse suunamise maha.

Domeenivaidluste komisjoni reglemendi järgi kehtib kaubamärkide omanikele domeenide suhtes varasem õigus. Kumu kaubamärk kuulub kultuuriministeeriumule ehk riigile, mis tähendab, et kui riik on domeenist siiski huvitatud võivad nad pöörduda komisjoni poole, kuid see läheb maksumaksjatele maksma.

Kumu.ee domeeni omanik võtab suunamise maha

2006. aastal arutleti meedias Kumu kunstimuuseumi avamise üle, meedias imestati, miks jättis Kumu katuseorganisatsioon Eesti kunstimuuseum (EKM) 700 miljoni krooni suuruse arendusprotsessi käigus kahe silma vahele omalise domeeni.

Toona soetas kumu.ee domeeni ettevõte Idesun OÜ, millele kuulus see kuni möödunud aasta viimaste päevadeni. Domeeni aegumise järgselt jättis ettevõte selle pikendamata ning sellest tulenevalt suundus kumu.ee domeenioksjonile.

Domeenioksjoni keskkond avas Eesti interneti SA (EIS) mullu kevadel. Pimeoksjoni keskkonnas saavad kõik domeenist huvitatud teha sellele pakkumisi. Kuigi domeenioksjoni statistika ei ole avalik, siis kasutas Geeniusele teadaolevalt kumu.ee puhul oksjonil pakkumise tegemise võimalust vaid üks pakkuja.

Pakkujaks ei olnud ei EKM ega kultuuriministeerium, millele kuulub Kumu kaubamärk. Eduka pakkumise järgselt kuulub sellest nädalast alates domeen turundusteenuseid osutavale ettevõttele Affiliate Marketing OÜ. Ettevõtte tegevjuhi Tõnis Hinnosaare sõnul otsustas ta domeeni omandada kuna tegu on hea domeeniga.

“Käesoleval hetkel ei kogu ma domeeniga mingit statistikat.Kindlasti pole domeeni soetamise eesmärgiks edasimüük ega selle pakkumine EKMile. Domeeni jätan oma kasutusse,” vastas Hinnosaar ajakirjaniku küsimustele.

See, et kumu.ee külastades suunatakse külastaja praegu automaatselt edasi kumu.ekm.ee domeenile tuleneb tegevjuhi sõnul ilmselt registripidajast, kes jättis mõne vana seadistuse alles.

Lähiajal ei ole Hinnosaarel kavas suunamist maha võtta, kuid pikemas perspektiivis kavatseb ettevõtja ehitada uue veebilehe, mis tähendab, et automaatne suunamine võetakse maha. Küll aga lubab ta jätta lehele alles viite Kumu õigele domeenile.

Riik võiks pöörduda domeenivaidluste komisjoni

Kumu.ee domeeni puudutavate küsimuste peale vastas EKMi kommunikatsioonispetsiliast Iiris Viirpalu, et nende ülesannete hulka ei kuulu veebidomeenide seire, välja arvatud selles osas, mis puudutab nende poolt registreeritud domeene.

Domeenide puhul on aegumise kuupäev avalik informatsioon ehk kui EKM oleks domeenist huvitatud olnud oleksid nad saanud kalendrisse teha märke, et domeeni aegumise aegu uurida, kas domeeni senine omanik pikendab seda või mitte.

Domeenioksjonit korraldava EISi avalike suhete juhi Maarja Kirtsi sõnul on nad uurinud võimalust, kas oksjonikeskkonnale saaks arendada juurde võimaluse, mis kontrolliks, oksjonile suunduva domeeni puhul kattuvust kaubamärkidega. Kuna tegu oleks keerulise tehnilise lahendusega ning seal tõstatuks ka juriidilisi küsimusi näiteks seoses kaubamärkide klassidega, siis ei ole lähiajal oodata, et oksjonikeskkonnale vähemalt sellekohane uuendus tehtaks.

Domeenivaidluste lahendamiseks on EISi juurde loodud domeenivaidluste komisjon, mille reglemendis on sätestatud varasema õiguse mõiste. Kirtsi sõnul ei saa nad ühelegi konkreetsele osapoolele juriidilist nõu anda ehk antud juhtumi osas nad menetluse väliselt seisukohta ei võta.

Samas on varasema õiguse mõiste all sätestatud, et see kuulub näiteks kaubamärki omavale poolele. Kumu kaubamärk kuulub 2005. aastast saadik kultuuriministeeriumile.

Kui ministeerium peaks otsustama, et soovib siiski kumu.ee domeeni endale saada läheb see maksumaksjale maksma vähemalt 690 eurot sest just nii palju maksab domeeninime vaidlustamine komisjon.

Kultuuriministeeriumi kommunikatsiooniosakonna juhataja Meelis Kompuse sõnul ei ole ministeerium domeeni ostnud seega saab domeeniga seonduvat kommenteerida vaid muuseum.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.