Uudis

Eesti liiklejad hakkavad Waze’is libedushoiatusi saama

libedus.jpg

Maanteeamet teeb koostööd liiklusinfo mobiiliäpiga Waze, mille kaudu on seni näiteks antud infot suuremate liikluspiirangute kohta, see talv hoiatab äpp ka libeduse eest maanteedel.

Amet proovib Eestis üha populaarsemat Waze’i liiklusinfo edastamiseks üha rohkem. Alates maikuust ongi Waze’is juba info riigimaanteede liikluspiirangute kohta.Koostöö läheb aga edasi. 1. detsembril said juhid Waze’i kaudu teate, et nüüdsest on talverehvide kasutamine sõidukitel kohustuslik.

“Me ei taha olla lapsevanem, kes kogu aeg midagi meelde tuletab. Aga harva ja väga olulisi teateid saadame Waze’i kaudu,” selgitas maanteeameti intelligentsete transpordisüsteemide projektijuht Kristjan Duubas.

Veel detsembris ühendab maanteeamet Waze’iga ka 28 teeilmajaama üle Eesti. See tähendab, et äpp hakkab hoiatama libeduse eest. “Kui liikleja sõidab ilmajaama mõjupiirkonda, kus on tuvastatud jääd, siis hoiatab Waze selle eest,” selgitas Duubas. Ta rõhutas, et info staatused on dünaamilised ehk kui teehooldeauto libeduse tõrjub, siis enam liiklejatele valehäiret ei anta.

Duubase sõnul kogub amet praegu hulga infot erinevatest allikatest alates automaatsetest ilmajaamadest lõpetades maanteeinfo telefoniliiniga. “Aga meil pole mõtet infot lihtsalt koguda, oluline on see liiklejateni viia,” selgitas Duubas. Kuna Waze on Eesti autojuhtide seas üha populaarsem, ongi Duubase sõnul hea meel Waze’i programmiga Connected Citizens koostööd teha.

2015. aasta kevade seisuga sõitsid Eesti liiklejad Waze’i abiga ühes kuus 8,5 miljonit sõidukilomeetrit.

Nutikad liiklusmärgid vähendavad kiirust

Targemaks muutuvad ka liiklusmärgid ja liikluskorraldus. Via Baltica ehk rahvusvahelise tee E67 IT-süsteemide ehitamise raames pannakse lähiaastatel Tallinn-Pärnu-Ikla maanteele näiteks elektroonilised kiiruspiirangu märgid ja muutuvad hoiatusmärgid koos tekstilise infotabloodega.

See tähendab, et näiteks Laagri-Ääsmäe neljarealisel teelõigul loobutakse tavalistest talvistest ja suvistest piirkiirustest. Selle asemel reguleeritakse kiirust reaalajas vastavalt ilmaoludele.

Piirkiirus võib näiteks Laagri-Kanama lõigul langeda ka ainuüksi liiklussageduse tõttu. “Näiteks Soomes on kasutusel on selline süsteem, kus mõõdetakse automaatselt viimase viie minuti autode hulka. Kui sõitjaid on väga palju, väheneb lubatud kiirus ja tulevad ka tekstilise hoiatused, et juhid hoiaks pikivahet,” rääkis ameti liikluskorralduse osakonna peaspetsialist Siim Vaikmaa.

Muudetud11:55 17.12.2015: parandatud teeilmajaamade arv.

Avafoto: libedus teel (Toomas Huik/PM/Scanpix)

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.