Uudis

Mängurite ühispöördumine: 16-aastased saagu enda eest ise otsustada

Foto: Scanpix/PM/Jaanus Lensment

Eesti e-spordi eestvedajad koostasid avaliku pöördumise, kus kutsuvad üles mõistvale suhtumisele arvutimängude vanusepiirangule ning avaldavad lootust, et e-spordi ürituste korraldamist oleks võimalik leebemalt reguleerida. Pöördumise autorite sõnul on Eestis aktiivseid mängureid vähemalt 125 000.

Kolm ettepanekut

Pöördumises viidatakse Tanel Lepa intsidendile, mille järel võttis tarbijakaitseamet seisukoha, et e-sport ja videomängud vastanduvad lastekaitseseadusele ning tuleks võtta kindlama järelvalve alla. “Meie usume, et Eesti e-sport väärib kaitset, et pakkuda noortele arendavat vaba aja veetmise ja eneseteostusvõimalust, ohustamata laste kaitseks loodud seaduste täideviimist,” seisab avalduses.

Avalduses tuuakse välja kolm ettepanekut, kuidas võiks e-sporti ning sellega seonduvaid üritusi Eestis reguleerida:

  • E-sporti ja videomänge puudutavaid otsuseid saaksid enda eest teha vähemalt 16-aastased noored, kes võivad osaleda ka kohalike omavalitsuste valimistel.
  • Et lapsi (alla 16-aastaseid) ja videomängude ning e-spordi sobivust puudutavaid otsuseid saaks vastu võtta iga lapse puhul lapsevanem või eestkostja, võimaldades vanusepiiranguta võistlustel osalemist lapsevanema loa alusel.
  • Et e-sporti tunnustataks kui kiiresti arenevat ja võimalusterohket kultuuri, mis aitab tegeleda mõttespordiga ja leida noortel arendavaid ajaveetmisviise.

Ettepanekuid põhjendatakse viidates teistele riikidele, kus on nõuded leebemad ning et kui karmid piirangud rakenduksid, peaksid paljud võrgupeod tegevuse lõpetama.

Näitena tuuakse välja populaarne arvutimäng “CS:GO”, mis on Eestis üks kõige populaarsemaid mänge. “Viimase 2 nädala jooksul on kõige populaarsemaks mänguks CS:GO, mida on mänginud üle 66 000 kasutaja,” seisab avalduses. “Eesti kõige populaarsem e-spordimäng Counter-Strike: Global Offensive on PEGI hinnangu põhjal 18+.”

“Koolide ja noortekeskustega seotud võrgupeod peaksid vanusepiirangu rakendumisel lõpetama tegevuse. Korralduslike kuludega toimetulekuks on vaja populaarset mängu, mille turniiridel sooviksid võimalikult paljud osaleda. CS:GO eemaldamine sellest tähendaks Eestis võrgupidude arvu kahanemist üle 70%,” märgitakse avalduses.

Infona on välja toodud ka see, et eelmisel aastal toimunud üritustest ei mängitud CS:GOd vaid ühel võrgupeol üheksateistkümnest.

Loe avalduse täisteksti siit.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.