Uudis

Eesti poliitikutest ostab ühismeedias enim reklaami Raimond Kaljulaid

Riigikogu hoone.Foto: Shutterstock

Statistika kohaselt ei ole Eesti juhtivate erakondade esimehed ega ka suur osa erakondi aktiivsed ühismeedias reklaamiostjad. Agara reklaamiostjana paistab poliitikute seast silma Raimond Kaljulaid.

Kaljulaid on end Facebookis ja Instagramis reklaaminud peaaegu sama suure raha eest kui seda on kokku teinud tema endine kodupartei Keskerakond ning praegune kodupartei Sotsiaaldemokraadid.

Kaljulaidist rohkem on reklaamile kulutanud vaid Isamaa erakond.

Keskmiselt kulub Kaljulaidil ühismeedia reklaamile 854 eurot kuus

Geenius analüüsis, kui suure rahasumma eest on Eesti juhtivad poliitikud maailma populaarseimatest ühismeedia kanalitest Facebook ja Instagram reklaami ostnud. Analüüsis olid Euroopa Parlamendi liikmed, ministrid, suuremate erakondade juhid ja riigikogus esindatud fraktsioonid.

Tulemused näitavad, et eelmise aasta märtsist kuni tänavu 5. veebruarini on ainuisikuliselt ühismeedia reklaamidele raha kulutanud Raimond Kaljulaid (SDE). Kaljulaid on sel perioodil rahakotti kergendanud 9403 euro võrra ning vastu saanud 90 reklaami Facekoobis ja Instagramis.

Jagades reklaamidele kulutatud raha ära analüüsitud perioodiga selgub, et keskmiselt ostab poliitik reklaami igakuiselt 854 euro eest. Samas ei ole Kaljulaid reklaami igakuiselt ostnud, näiteks jaanuaris ei ostnud ta ühtegi reklaami ning suurem enamus reklaame jäi tal Euroopa Parlamendi valimiste aegu.

Viimati tegi ta reklaami Instagramis, kus 29. kuni 31. detsembrini kestnud reklaamis teatas, et tema uusaastalubadus on jaanuaris olla positiivne. Facebooki statistika kohaselt nägi seda reklaami ligikaudu 20 000 kuni 25 000 silmapaari ning reklaam läks talle maksma vahemikus 100 kuni 199 eurot. Peamiselt jõudis reklaam 25-34 aastastele naisterahvastele.

Kuigi Facebooki tööriist näitab täpselt ära, kui palju raha on mõni poliitik või erakond reklaamidele kokku kulutanud, siis konkreetsete reklaamide peale kulutatud summasid kuvatakse vahemikus.

Erakondadest on aktiivne reklaamiostja vaid Isamaa

Kaljulaidist kulutas ühismeedia reklaamidele suurema summa vaid Isamaa erakond, sama perioodi vältel kergendati erakonna rahakotti 11 010 euro võrra ning vastu saadi ligikaudu 49 reklaami.

Kuigi Isamaast võiks eeldada, et enamik reklaame keskendub pensionireformile, siis tegelikult nii ei ole. 49 reklaamist mainitakse vaid kuues pensionireformi. Kõige rohkem, 27 korda, on erakonnana ostetud reklaami Riho Terrase Euroopa Parlamendi kampaaniale.

Riigikogus esindatud erakondadest on ühismeedia reklaamidele raha kulutanud kõik erakonnad. Üllatuslikult on kõige vähem raha kulutanud Reformierakond, kõigest 1355 eurot.

ErakondReklaamile kulunud raha eurodesMitu reklaami osteti
Eesti Reformierakond135518
Eesti Keskerakond2749130
Eesti Konservatiivne Rahvaerakond281713
Sotsiaaldemokraatlik Erakond717158
Isamaa1101049

Kaheksa ministrit pole end ühismeedias üldse reklaaminud

15 ministrist ei ole reklaamile sentigi kulutanud kaheksa, kellest neljal puudub Facebookis fännileht, osadel on olemas küll isiklik konto, kuid ka nende alt ei ole reklaami ostetud.

Enim on reklaamile kulutanud välisminister Urmas Reinsalu (I). Välisminister ostis mullu kevadel reklaami 705 euro eest ning kõik reklaamid keskendusid eurovalimistele. Pärast seda perioodi ei ole ta ühismeedia reklaamidele sentigi kulutanud.

Peaminister on reklaamile kulutanud 311 eurot. Euroopa Parlamendi liikmetest on suurimad reklaamiostjad Urmas Paet (REF) 8695 euroga ning Jaak Madison (EKRE) 3564 euroga.

PoliitikReklaamile kulunud raha eurodesMitu reklaami osteti
Andrus Ansip00
Sven Mikser00
Riho Terras3889
Yana Toom39534
Jaak Madison356431
Urmas Paet869591

Riigikogus esindatud erakondade juhtidest on reklaamile raha kulutanud vaid peaministri staatuses olev Jüri Ratas.

Isegi riigikogust välja jäänud Eesti 200 ning Eestimaa Roheliste esimehed ei ole endale reklaami ostnud. Küll on seda teinud nende erakonnad, kuid esimese puhul jääb summa alla 100 euro ning teise puhul on summa täpselt 170 eurot.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.