Uudis

Eesti riiklik küberüksus on maailma parimate hulgas

Riigi infosüsteemi ameti küberintsidentide käsitlemise osakond ehk CERT-EE sai sertifitseerimistunnistuse, millega kuulub nüüd maailma kuue tunnustatuima riikliku küberüksuse hulka.

Kvaliteeditunnistuse andis üle tuntud CERT-ide kogukond Trusted Introducer (TI), mille ülesanne on luua CERT-ide vahelist usaldust, korraldada koolitusi ning jagada kogemusi ja suuniseid.

Sertifikaadi saamine eeldab rahvusvaheliste nõuete täitmist. Hinnatakse valmidust koostööks, töökorraldust, juhtumite käsitlemise professionaalsust, infovahetust jms, mis kokkuvõttes tagavad parema intsidentide lahendamise võimekuse ja küberturvalisuse tagamise.

„CERT-EE tunnustamine rahvusvahelise sertifikaadiga annab kindluse, et meie võime küberintsidente tuvastada ja valmidus neile reageerida on väga heal tasemel. Nädala eest saime ka teate, et meie asutus võeti Euroopa ühtsete IT turvastandarditega tegeleva organisatsiooni SOG-IS liikmeks. Eesti kui väikeriigi jaoks on kuulumine rahvusvahelisse küberturvalisuse kogukonda väga oluline,“ ütles RIA peadirektori asetäitja küberturvalisuse alal Toomas Vaks.

Küberintsidentide käsitlemise osakond (CERT-EE) on RIA operatiivüksus, mis tegutseb ööpäevaringselt. Tiimi ülesanneteks on monitoorida võrguseadmeid, lahendada intsidente ning nõustada riigiasutusi ja ettevõtteid.

Eelmisel aastal teatati üksusele 9135 juhtumist Eesti arvuti- ja andmesidevõrkudes. Neist ligikaudu neljandik ehk 2248 käsitleti küberturbeintsidendina (juhtumina, millega kaasnes otsene mõju teabe või süsteemide konfidentsiaalsusele, terviklusele või kättesaadavusele).

Ühtegi kriitilist küberintsidenti, millega oleks kaasnenud oht inimeste elule ja tervisele, aasta jooksul ei registreeritud. Küll oli aasta vältel 348 kõrge prioriteediga intsidenti, mis mõjutasid riigile olulise teenuse või veebilehe toimimist.

CERT-EEga sarnaseid üksusi on maailmas üle 300, neist 22 on tunnustatud sertifitseerimistunnistusega. Tunnustatud üksustest kuus on riiklikud, nende hulka kuulub alates eelmisest nädalast ka Eesti. Ülejäänud 16 on erasektori küberüksused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.