Uudis

Eesti sidefirma üritab 5G oksjonile pidurit tõmmata: sagedused lähevad välismaistele firmadele

Foto: Marko Saarm/Scanpix

Eesti sidefirma Levikom on veendunud, et uue põlevkonna ehk 5G sageduslubade oksjonil jäetakse nemad kõrvale ja kolm luba jaotatakse suurtele telekomifirmadele Telia, Elisa ja Tele2.

Levikomi juht Toomas Peek rõhutab kaitse-, rahandus- ja siseministritele saadetud kirjas, et riigi kavandatud 5G sagedusalade oksjonil antaks välja ainult kolm luba just neile kolmele firmale, kuna neil on ärilistel ja majanduslikel põhjustel võimalus oksjonil alati kõrgemat hinda pakkuda.

See “loob eeldused Eesti sideturul tegutsevate välismaiste sideettevõtete kollektiivse
turgu valitseva seisundi tugevnemiseks,” heidab Peek ette.

Hakkida 5G sagedusala väiksemateks osadeks

Seepärast pole tema sõnul reaalsuses vajadust jagada välja vaid kolme sagedusala, selle asemel võiks Levikomi hinnangul hakkida 5G jaoks mõeldud sagedusala väiksemateks osadeks.

“Kui neljanda operaatori turule tulek välistatakse, toimub stagnatsioon, sest see on olemasolevate sideettevõtjate jaoks mugav ja kasulik – nad saavad seniseid investeeringuid edasi ekspluateerida ja lükata 5G investeeringute tegemist oluliselt edasi,” märkis firma kirjas.

Firma märgib ka asjaolu, et praegu kuulub Levikomile sagedusluba sagedusvahemikes 3685-3699 MHz/3785-3799 MHz, mille peaks oksjoni käigus endale saama keegi teine, et hakata pakkuda 5G võrku. Ettevõtte sõnul eeldaks see aga konsultatsioonimenetlust, seejärel kehtiva Eesti raadiosagedusplaani muutmist ning ka alles seejärel jõustuks muudatus, seda kahe aasta pärast, seega kõige varem 2020. aasta augustis, mitte 2019. aasta aprillis, nagu lubatakse oksjonil.

“Arvestades aga, et Levikomiga ei ole peetud nõuetekohaselt konsultatsioonimenetlust, ei ole sagedusala vabastamiseks tähtaeg hakanud veel kulgemagi,” lisas firma. “Konkursil osalejatele luuakse väär ettekujutus.”

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.