Uudis

Eesti sõlmib USAga 5G-avalduse, mille kohta USA kõrge ametnik on öelnud, et Huaweid ei tohi lasta 5G-võrkude juurde

Foto: Yves Herman/Scanpix

Täiendatud Huawei kommentaariga.

Oktoobri viimastel päevadel allkirjastab peaminister Jüri Ratas Washingtoni visiidi käigus Eesti ja USA vahelise 5G-ühisavalduse. Samasisulise avalduse allkirjastas USA asepresident Mike Pence septembris Poolaga.

Mõlemad, nii Poola kui Eesti, avaldused tuginevad kevadel Prahas peetud 5G-konverentsil tehtud ettepanekule, mille kohaselt ei saa 5G-võrke luua nende firmade poolt toodetud seadmetega, mis on riikide valitsuste mõju all.

Kui muidu on 5G-ga puudutavates küsimustes osas alati poliitiliselt väga korrektseks jäetud, siis poolakatega allkirjastatud avaldust kommenteerides ütles Pence’i kabinetiülem Marc Short Associated Pressile antud kommentaaris konkreetselt, et Hiina kommunistlikule parteile ei tohi anda võimalust luureandmete kogumiseks Huawei kaudu.

USA kasutas Praha kohtumist riikide survestamiseks Huawei küsimuses

USA ja Poola ühisavalduse kohaselt lubasid mõlemad osapooled, et järgmise põlvkonna sidevõrkude puhul arvestatakse kevadel Prahas välja töötatud põhimõtteid, et võidelda ohtudega ning tagada 5G mobiilsidevõrkude turvalisus. Allkirjastamise järgselt ütles USA asepresident, et avaldus on oluliseks näiteks kogu ülejäänud Euroopale laiemas 5G küsimuses.

Valitsuse meedianõuniku Liisi Polli sõnul ei ole avalduse täpne tekst ja detailid veel paigas, kuid tema kinnitusel võtab Eesti ja USA vaheline ühisavaldus arvesse Prahas arutatud põhimõtteid.

Reutersi kohaselt ärgitas USA Praha kohtumisel riike võtma kasutusele julgeoleku- ja poliitilisi meetmeid, mis raskendavad Huawei domineerimist 5G-võrkudes. Praha kohtumise töörühmade arutelude sisu salastati ehk mida seda täpselt räägiti ei ole teada. Kuigi tegu oli rahvusvahelise üritusega ei olnud sinna kutsutud Hiina, Venemaa ega Huawei esindajad.

USA asepresidendi kabinetiülem ei soovi Huaweid 5G võrkude juurde

Poola on olnud üks valjuhäälsemaid Euroopa riike, mis on läinud kaasa USA sooviga kehtestada Huawei seadmete kasutamise osas keeld. Tänavu jaanuaris vahistati Poolas Huawei töötaja Wang Weijing, kellele esitati süüdistus spionaažis. Kohe pärast süüdistuse esitamise lõpetas Huawei töösuhte kõnealuse töötajaga.

USA asepresidendi kabinetiülem Marc Short on korduvalt mitmetes USA väljaannetes võtnud Huawei teemadel sõna ning seda tehes ei ole end tagasi hoidnud. Huawei osas võttis ta sõna ka pärast USA ja Poola vahelise avalduse allkirjastamist.

“Me mõistame, et 5G võrgud on ainult nii tugevad, kui selle nõrgim lüli. Me peame seisma koos, et takistada Hiina kommunistlikul parteil kasutada luureandmete kogumiseks firmasid (subsidiaries – tüttarettevõtteid) nagu Huawei, toetades samal ajal Hiina sõjaväge ja riiklikke julgeolekuteenistusi – meie tehnoloogia abil,” ütles Short.

Huawei ja 5G küsimuses läks Eesti seda teed, et kõik 5G-võrke, ja ka muid sidevõrke, ehitavad ettevõtted peavad edaspidi enne ehituse algust saama heakskiidu tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti (TTJA) käest, kes omakorda tugineb riigi infosüsteemi ameti, välisluureameti ja kaitsepolitseiameti käest saadud sisendile. Neist esimene on öelnud, et riigivõrkudes ei tasu Huawei seadmeid kasutada.

Eestis tegutsevatest operaatoritest on vaid Elisa andnud mõista, et nad võivad 5G puhul kaaluda Huawei seadmete kasutamist. Seda, kas nad ka soovivad Huawei seadmeid kasutada ja kas TTJA lubab seda neil teha ei saa avalikkus teada kuna sellekohane info salastatakse.

Huawei kommentaar:

Huawei taunib katset muuta 5G võrkude turvalisuse küsimust poliitilise otsuse kohaks. Küberturvalisus peab olema tagatav tehniliste meetmetega ning olema ka tehniliselt, mitte poliitiliselt kontrollitav.

Huawei on selge juhtimisstruktuuriga, 100% ettevõtte töötajatele kuuluv, vabaturu reegleid austav ettevõte ning igasugused väited selle kohta, justkui kontrolliks Huaweid keegi teine, ei vasta tõele. Mitte keegi, ka Eesti ja USA valitsus, ei ole esitanud ühtki tõendit selle kohta, et Huawei seadmed ei ole turvalised. Huawei täidab Euroopa Liidu ja Eesti seadusi ning teeb seda ka tulevikus.

Märksõnad: , , , , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.