Uudis

Eesti toetab, et terroristlik veebisisu lehtedelt kibekiirelt eemaldataks: mida see reaalsuses tähendab?

Terrorismi propageeriv sisu tuleks veebist eemaldada tunniga.

Valitsus otsustas tänasel istungil toetada Euroopa Liidu määrust terroristliku veebisisu leviku tõkestamise kohta, mis võib kaasa tuua kohustuse Eesti veebilehtedele terroristliku sisu eemaldamiseks ühe tunni jooksul, kui selleks korraldus tuleb.

Eelnõu eesmärk on parandada koostöös veebimajutusteenuse pakkujatega Euroopa Liidu üleselt terroristliku sisuga materjalide eemaldamist veebist. Määruse kehtima hakkamisel saavad teenusepakkujad kohustuse tagada, et nende teenuseid ei kasutatakse terroristliku sisuga materjalide (näiteks videoüleskutse terroristliku ühendustega ühinemiseks).

Seda, kes ja mis täpselt teenusepakkujad on, veel teada pole. Siseministeeriumi pressiesindaja Olja Kivisik märkis, et määruse sisu on mitmes osas veel täpsustamisel, sealhulgas veebiteenusepakkuja definitsioon. Praeguse määruse järgi tuleks veebimonitoorimise kohustus kõikidele veebiettevõtetele, nende seas ka uudisteportaalidele ja veebifoorumitele üle Euroopa Liidu.

Sisu tuleb eemaldada tunni jooksul

Praeguste plaanide kohaselt peaks eelmainitud veebiteenuste haldajad terroristliku veebisisu eemaldama ühe tunni jooksul, kui selleks kaitsepolitseiametilt korraldus tuleb. Säärase kiiruse põhjuseks on see, et sisu teeb enim kahju just esimestel tundidel pärast veebi ilmumist.

Euroopa Komisjoni ettepanek on, et teenusepakkujad peaksid olema kohustatud jälgima, et nende teenuseid ei kasutataks terroristlike materjalide levitamiseks. Eestis on asjast aga teine visioon.

Kivistik märkis, et Eesti läheb Euroopa Nõukogu istungile selgete omapoolsete ettepanekutega, kuidas vastavat plaani täiustada. Näiteks leitakse, et terroristliku sisu seire ei peaks olema universaalne kohustus, vaid peaks rakenduma alles veebilehe või serveri kohta, mille osas on juba avastatud terroristlikku sisu.

Viimane tähendab, et iga foorumi haldur ei peaks ükshaaval kõiki postitusi läbi kammima ja eemaldama terrorismiga seonduva sisu, vaid selle asemel tuleks seda teha juhul, kui kaitsepolitseiamet selleks korrlduse annab.

Millal see kehtima hakkab?

Kivistik märkis, et kuna eelnõu on alles menetluses, siis on hetkel raske prognoosida aega, mil määrus kehtima hakkab. Pärast määruse kehtima hakkamist jääb ettevõtetele määruse rakendamise ajaks vähemalt 12 kuud.

Eesti on samuti probleemist mõjutatud

Kuigi Eestis on terroristlikku veebisisu tuvastatud väga üksikutel kordadel, siis märgib ministeerium, et tuleb meeles pidada, et terrorism on ülemaailmne probleem ja sellega peab tegelema ühiselt rahvusvahelisel tasandil.

Europoli andmetel on veebimajutusteenuse pakkujaid Euroopas üle 10 500. Tuvastatud on üle 150 teenusepakkuja, kellel on probleeme terroristliku sisuga. Google’i andmetel eemaldasid nad 2017. aasta juunist detsembrini üle 150 000 vägivaldse ekstremismiga seotud video YouTube’ist ning sulgenud vägivaldse ekstremismi levitamise tõkestamiseks üle 30 000 kasutajakonto.

Tööd tehakse juba praegu

Kivistik märkis, et tegelikult on juba praegu mitmes Euroopa Liidu direktiivis märgitud, et terroristlik sisu tuleb veebileheküljelt maha võtta ja tegelikult teevad paljud suurettevõtted (näiteks Google, Youtube, Facebook, Twitter) seda juba praegu.

Määrus terroristliku veebisisu levitamise tõkestamise kohta ühtlustab lihtsalt Euroopa Liidu üleseid reegleid ja definitsioone, et seda oleks võimalik teha veelgi paremini.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.