Eesti tahab Google’ile ja teistele tehnoloogiahiidudele maksudega lajatada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Reuters/Scanpix

Saksamaa, Prantsusmaa, Itaalia ja Hispaania rahandusministrid saatsid hiljuti välja kirja, kus kutsuvad Euroopa Liitu üles kehtestama tehnoloogiafirmadele karmimad maksud. Teema tuleb arutlusele veel sel kuul Tallinnas ning Geeniuse info kohaselt toetab ka Eesti seda mõtet.

Rahandusministrid soovivad, et tehnoloogiafirmasid, nagu Google või Facebook maksustataks selle põhjal, kus nad tulu teenivad, mitte vaid selle põhjal, kus on nende peakontor, kuna need on harilikult soodsa maksuseadusega riikides, luues sellega olukorra, kus ettevõtted saavad maksude tasumiselt suuri summasid kokku hoida. Teema ning ettepanek on arutlusel 15.-16. septembril Eestis toimuval eesistumiskohtumisel.

Eesti on samas paadis

Rahandusministeeriumi asekantsleri Dmitri Jegorovi sõnul on ka Eesti kui eesistujariik mõttega samas paadis. “Kuna digimajanduse ettevõtete ärimudelid erinevad oluliselt traditsioonilise majanduse ärimudelitest, siis pole n-ö füüsilise kohaloleku alusel maksustamine enam ajakohane ega piisav,” sõnas ta.

Jegorov lisas, et ka Eesti on päri maksukorralduse muutmisega. “Eesti eelistus kuulub siinkohal selliste ettevõtete maksustamisel virtuaalse püsiva tegevuskoha kontseptsioonile ehk siis ettevõtteid võiks maksustada vastavalt nende tegevusele konkreetse riigi turul,” ütles ta.

Edasi tuleks otsustada, kuidas uus maksukord rakendada. “Kõlanud on nii traditsioonilise kasumimaksu lähenemine kui ka erimaksud, mida on tegelikult maailmas hakatud kasutama. Ükskõik millise käsitlusega jätkamine eeldab kõigi liikmesriikide vastavat tahet ja kokkulepet.”

Asi võib minna ka halvasti

Jegorov sõnas, et uue korra ohukoht seisneb selles, kui riigid ei suuda ühtses korras kokkuleppele jõuda ning igas riigis hakkab kehtima erinev kord.

“Ohtu näeme pigem selles, et uut lahendust ei tule ja riigid hakkavad rakendama ühepoolseid lahendusi. Euroopa muutuks digimajanduse jaoks siis väga keeruliseks kohaks. Eriti nende ettevõtete jaoks, kellel on globaalne haare, sest nemad peaksid kõige hullemal juhul toime tulema kõigi 28 liikmesriigi erineva maksulahendusega,” sõnas ta.

Siiski, kui uus süsteem tööle läheks, oleks see Jegorovi sõnul vaid positiivne. “Uuest lahendusest, kui see on globaalne, on meil ainult võita, sest paratamatult on rohkem kui sada aastat vanad reeglid lootusetult aegunud ja ei kõlba enam digimajanduse maksustamiseks,” ütles ta.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.