Uudis

Eesti tippkokad: on avalik saladus, et restoranid ostavad arvustusteportaalides arvustusi

Vegan Restoran V perenaine Loore Emilie Raav ja peakokk Mikk Mägi. Foto: Erik Prozes/Postimees

Mitme Eesti tippkoka sõnul on nende tööstuse avalik saladus see, et restoranid ostavad arvustusi TripAdvisoris ning teistes arvutusteportaalides. Lisaks arvustuste ostmisele kasutatakse ka muid nippe heade hinnete saamiseks.

Kokkade sõnul on TripAdvisoril mängida suur roll turistide meelitamiseks, kuid süsteemi petmise tõttu ei pruugi kliendid parimat kogemust saada. Kahtlust äratab seegi, et Tallinna kolm kõige parimat restorani asuvad üksteisest sõna otseses mõttes kiviviske kaugusel.

Portaali kohaselt on Tallinna kõige parimateks restoranideks Rataskaevu 16, Väike Rataskaevu 16 ning Vegan Restoran V, mis kõik asuvad Tallinna vanalinnas Rataskaevu tänaval. Arvustusi on neil vastavalt 5848, 608 ja 1337, kahe esimese puhul on keskmine hinne 5/5 ning kolmanda puhul 4,5/5.

Viis aastat samad restoranid

Tippkoka Peeter Piheli sõnul on TripAdvisoris jäetud arvustuste probleemiks see, et inimesed võtavad seda endiselt puhta kullana. “See on avalik saladus, et TripAdvisori arvustusi saab osta,” ütles Pihel.

Piheliga on ühel meelel restoran Cru peakokk Dmitri Haljukov, kes leiab, et TripAdvisori süsteemiga manipuleeritakse, kuid ta ei oska tuua välja konkreetseid Eesti restorane, kes on seda teinud.

“Tavaliselt on TripAdvisori topis ühe grupi restoranid. Nad on seal juba läbi viie aasta olnud. Ma ei saa öelda, et nad on petnud, aga kui sa oled viis aastat järjest topis olnud, siis paneb see mõtlema,” ütles Haljukov.

Cru peakoka väitel kasutavad restoranid hea arvustuse nimel ka tasuta magustoitude või kohvi pakkumise taktikat.

Nii Pihel, Haljukov kui ka restoran Riisi peakokk Lauri Tomingas leiavad, et TripAdvisoril on mängida suur roll turistide meelitamisel, kuid arvustusi ei maksta tõesena võtta. TripAdvisori asemel kasutab Tomingas isiklikult Lonely Planeti soovitusi, mis on tema väitel autentsemad.

Tallinna kolm parimat restorani asuvad ühel tänaval

Restoranide, hotellide ja vaatamisväärsuste soovituste portaal TripAdvisor koondab endas 871 Tallinna restorani.

Rataskaevu 16 ja Väike Rataskaevu 16 omaniku Steve Heinlo kinnitusel ei ole nad TripAdvisoris arvustusi ostnud ega paku klientidele hea arvustuse nimel meelehead. Heinlo sõnul on heade arvustuste taga raske töö vili, mida igapäevaselt restorani atmosfääri, pakutava toidu ja teeninduse nimel tehakse.

Tallinnas asuva restorani teenindaja, kas palus anonüümseks jääda, sõnul levib tõesti linnalegend arvustuste ostmise osas. “Oleme isegi seda arutanud, et kas need kolm restorani on arvustusi ostnud, aga ma arvan, et neil on teised nipid kasutusel. Nende klientuur on ka rohkem aldis TripAdvisorit kasutama,” ütles teenindaja.

Arvustuste ostmist ja meelehea pakkumist eitab ka Vegan Restoran V omanik Loore Raav. Sellest hoolimata kinnitavad ka Heinlo ja Raav, et jutte arvustuste ostmisest on nemadki kuulnud, kuid kas sel on tõepõhi all, ei oska nad öelda. Heinlo kinnitusel on nad TripAdvisori topis olnud kolm aastat.

“Arvustuste ostjad paistavad välja, kui uuel tegijal tekib hästi palju viie tärni arvustusi. Need on tihti sellistelt kasutajatelt, kes on süsteemis üks või kaks arvustust andnud. Samas süsteem sööb nad ise välja. Turistid lähevad hea arvustuse peale kohale ja kui nad pettuvad, siis annavad ühe või kaks tärni,” kirjeldas Heinlo.

Vegan Restoran V pälvis mullu Eesti gastronoomiakonkurssil Silverspoon parima taimetoidu pakkuja tiitli. Kumbki kolmest nimetatud restoranist ei ole pääsenud White Guide Nordic restoranide teejuhi nimistusse.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.