Uudis

Eesti ülikoolid tahavad tehisintellekti õpetada, kuid uut eriala sellest ei sünni

Foto: hackernoon.com

Mitmelpool maailmas on ülikoolides hakatud rohkem rõhku panema tehisintellektiga (AI) seonduva õpetamisele. Kuigi Eesti ülikoolid selle jaoks eraldi õppekava luua ei plaani, sisaldavad praegused IT-õppekavad aga järjest rohkem AI-elemente.

TLÜ: keskendume andmeanalüütikale

Tallinna ülikooli digitehnoloogiate instituudi direktor Peeter Normak sõnas, et tehisintellekt on väga lai mõiste.

“Eraldi tehisintellekti eriala ei ole plaanis luua, küll aga rohkem keskenduda andmeanalüütika suunale, kasutamaks ära digitehnoloogiate instituuti koondunud piirkonnas ainulaadset akadeemilist kooslust, kus ühes üksuses on nii infoteaduste, matemaatika kui ka informaatika kompetents,” märkis ta.

Õppetegevuses on teemad kõige suuremal määral esindatud haridustehnoloogia magistrikavas ning sel suvel käivituvas avatud ühiskonna tehnoloogiate rahvusvahelises magistrikavas.

“Rohkemaks lihtsalt ei jätku ressurssi. Esitasime andmeanalüütika arendamiseks taotluse HITSA teadusmeetmesse, kuid meie toetamist ei peetud võimalikuks,” sõnas ta. “Samas piisava ressursi saamisel oleks kõik võimalik.”

TÜ: otsime juurde õppejõude ja teadlasi

Tartu ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja ja bioinformaatika professor Jaak Vilo lausus, et tehisintellekt on üks kindel osa arvutiteadusest ehk informaatikast. “Seda on õpetatud juba kaua, ütleme et isegi aastakümneid. Hiljutine tehisintellekti buum on lihtsalt tänu eri aspektide kokkusaamisele ning uutele rakendustele ja võimekustele masinõppe alal,” märkis ta.

“Tehisintellekti aine on näiteks informaatika bakalaureuseõppekavas olnud juba tõesti kaua. Magistrantuuris on informaatika õppekavas andmeteaduse suund, mille masinõppe, närvivõrkude, keeletehnoloogia ja erinevad suurandmete analüüsi ained kõik on laialt kvalifitseeritavad tehisintellekti alla,” lisas ta.

Praegu on ülikool lisaks juurde otsimas õppejõude ja teadlasi, kes edendaks täiendavalt seda suunda, sest vajadusi on rohkem kui ülikooli 10-15 inimest, kes seda valdkonda edendavad või kasutavad, ära jõuaks teha.

TTÜ: puhtalt AI-õpe oleks liiga kitsas

TTÜ infotehnoloogia teaduskonna professor Tanel Tammet märkis, et tõenäoliselt oleks “puhtalt AI” eriala liiga kitsas: AI vajab sügavaid teadmisi informaatikast ja programmeerimisest, ning AI põhiküsimuseks on rakendused, sestap on loomulikum õpetada AId mitte väga kitsa fookusega erialal, vaid pigem teiste erialade ühe osana. Samuti sisaldab ülikooli informaatika bakalaureuse eriala värske versioon AI-kursust.

“Samuti õpetame mitut AI kursust sama eriala jätkuks oleval magistrierialal,” lisas ta.

Tammet lisas ka, et on tõenäoline, et edaspidi lisatakse praegusele magistrierialale senisest rohkem AI-aineid, kuni see võib ka selgelt AI fookusega erialaks areneda.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.