Uudis

Eesti võimude palve Facebookist kasutajate kohta infot saada tegi mullu rekordi

Foto: Scanpix / PA Wire / PA Images

Facebooki äsja avaldatud läbipaistvusraporti kohaselt pöördusid Eesti riigivõimud mullu nende poole kasutajate kohta info saamiseks rekordilise hulga kordi.

Terve eelmise aasta jooksul päris Eesti riik Facebookist infot 87 korral. Üle-eelmisel aastal oli see number 79 ja veel aasta enne seda kõigest 41.

Facebooki andis nende päringute peale andmeid riigivõimudele vastu esimesel poolaastal 73 protsendil juhtudest ning teisel poolaastal 79 protsendil. Kokku päris riik andmeid 114 konto või kasutaja kohta. Kuuel juhul oli tegu kiirpäringuga (emergency request).

14 juhul palusid Eesti võimud Facebookil teatud kontodel toimuv selle hetke seisuga salvestada, et seda hiljem vajadusel neilt välja nõuda. Need palved käisid kokku 20 konto kohta.

Aruandest selgub ka, et seitsmel korral piiras Facebook Eestist tulnud palvete peale kasutajate juurdepääsu teatud sisule, mis küll Facebooki enda reeglitega vastuollu ei lähe, kuid võis olla Eestis ebaseaduslik.

Viiel juhul neist oli tegemist reguleeritud kaupade müügiga, ühel juhul Eesti Inimõiguste Keskuse palvega vihakõne osas ning ühel juhul isikliku laimu blokeerimisega.

Facebooki täielikku läbipaistvusraportit saab vaadata siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.