Eestikeelne Vikipeedia pandi protesti märgiks ajutiselt kinni

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
1200px-wikipedia_mini_globe_handheld.jpg
Foto: Wikimedia

Eesti vikipedistide kogukond muutis ajutiselt kättesaamatuks eestikeelse Vikipeedia kogu sisu. Sellega väljendab kogukond rahulolematust Euroopa Liidu kavandatava autoriõiguse direktiivi muudatuste suhtes, mis ähvardavad kogukonna sõnul vaba internetti ja ohustavad Vikipeedia toimimist.

Virtuaalne protest algas 4. juuli varahommikul ning lõppeb 5. juulil pärast Euroopa Parlamendi hääletust, millega otsustatakse direktiivikavandi avamine täiendusteks.

“Kavandatavad muudatused teenivad eelkõige suurettevõtete huve ning jätavad täitmata lubaduse viia autoriõigus kooskõlla digiajastu infojagamise põhimõtetega” selgitab Wikimedia Eesti juhatuse esimees Eva Lepik.

“Panoraamivabaduse ja avaliku omandi tugeva seadusliku kaitse asemel oleme saanud tsensuurimasinad ja lingimaksu. Väljendame oma protestiga solidaarsust Wikimedia liikumise, blokaadis osalevate Vikipeedia väljaannete ja kogu maailma netikasutajatega.”

“Vikipeedia kogukond ei ole nii kitsarinnaline, et laseks ülejäänud Internetil kannatada ainuüksi seetõttu, et meile ollakse valmis meie suuruse tõttu head ja paremat pakkuma,” sõnas Vikipeedia asutaja Jimmy Wales vastusena Euroopa Komisjoni meelitustele Twitteris.

Ligipääsu entsüklopeediale blokeeris esimesena itaaliakeelne Vikipeedia 3. juulil, itaallaste eeskuju on 4. juuli hommiku seisuga järginud Hispaania, Läti ning Eesti võrguentsüklopeediad.

Loe ka: Vandeadvokaat Karmen Turk: Uus “meemiseadus” on liialt autorite majandushuvide poole kaldu

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.