Uudis

Eestis ekslikult välja lastud raketitüüp on varem ka Soomes tõrkunud

Hispaania hävitaja Eurofighter Typhoon. Foto: Jon Nazca/Scanpix

Teisipäeval pärastlõunal tulistas Hispaania õhujõudude hävitaja õhuharjutusalal Pangodi kohal Otepää lähistel eksikombel välja AMRAAM õhk-õhk tüüpi raketi. Sama tüüpi raketi hanke peatas tõrgete järel Soome.

Intsident juhtus teisipäeval kell 15:44 harjutuse ajal, milles osalesid Eesti õhuruumis kaks Hispaania Eurofighter Typhoon 2000 ja kaks Prantsuse hävitajat Mirage 2000C.

Pole selge, kas rakett lasti välja inimliku eksituse, hooletuse, raketi või hävitaja tehnilise vea tõttu.

AMRAAM ehk mudelinimega AIM-120 on ligi kolmkümmend aastat kasutuses olnud õhk-õhk tüüpi rakett, millest on loodud erinevaid modifikatsioone.

AIM-120C. Foto: Raytheon

Tegu on 152 kg kaaluva, 3,7 meetrit pika ja 180 mm jämeduse torukujulise objektiga, mis on varustatud lõhkepea ja tahke raketikütusega.

Eesti Õhuväe ülema kolonel Riivo Valge sõnul on raketi lennuraadius umbes 100 kilomeetrit, mis viitab asjaolule, et Hispaania hävitaja oli relvastatud raketi modifikatsiooniga AIM-120C-5. Sellise raketi lõhkepea on varustatud 18,1 kilogrammi lõhkeainega.

Visuaalselt tunneb AIM-120C tüüpi raketi ära eristuva tunnuse poolest, milleks on tiibade ja stabilisaatorite ehk uimede ära lõigatatud otsad.

AIM-120 rakette toodab Raytheoni korporatsioon. Soome riik tellis Raytheonilt kümme aastat tagasi 300 AIM-120C-7 raketti, kuid tarne peatati, kuna külmas kliimas läbiviidud katsetustel tekkisid raketil tehnilised probleemid.

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses