Eestis luuakse mõjuisikutele riiklik juhend, kuidas tohib tooteid ja teenuseid reklaamida

Foto: Shutterstock

Riik loob sotsiaalmeedia staaridele ehk mõjuisikutele juhendi, mis annab ülevaate, kuidas võib sotsiaalmeedias tooteid ja teenuseid reklaamida.

Juhend loodetakse valmis saada järgmise aasta esimeses pooles ja selle väljatöötamisse on kaasatud turunduseksperdid.

Juhendi koostamine on tingitud osalt sellest, mõjuisikud ei ole kursis, et nende tehtud postitused peavad olema kooskõlas reklaamiseadusega, mis seab reklaamidele kindlad reeglid ja piiranguid. Näiteks ei tohi mõjuisikud reklaamida alkoholi.

Ka tasuta tehtud reklaam peab seadusele vastama

Mõjuisikute tehtud postitustel hoiab silma peal tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve amet (TTJA), mille haldusalasse kuulub reklaamiseadus. Ameti kommunikatsioonieksperdi Anne-Mai Helemäe sõnul on nad siiani mõjuisikutel palunud reklaami kättesaadavaks tegemine lõpetada vaid raskemate rikkumiste korral, näiteks kui on reklaamitud alkoholi.

“Alkoholireklaam on sotsiaalmeedias üldjuhul keelatud, välja arvatud alkoholi käitleja sotsiaalmeedia kontol ja veebilehel. Mõjuisikud ei ole alkoholikäitlejad ning seega nad alkoholi reklaami avalikustada ei tohi,” ütles ta.

Viidatud mõjuisiku postituse kohta ei saa Helemäe anda hinnangut, kas tegu on reklaamiga, selleks tuleks läbi viia järelevalve toiming. Küll aga on sel postitusel eksperdi sõnul reklaami tunnused, kuna postituste sisu viitab müügi suurendamise eesmärgile.

Helemäe paneb kõikidele mõjuisikutele südamele, et nad loeksid reklaamiseadust ning oma postitusi vastavalt ka märgistaksid. Kõik suuremad sotsiaalmeedia platvormid, nagu näiteks Instagram ja Facebook, võimaldavad postitusele lisada märget, et tegu on reklaamiga. Helemäe sõnul oleks ka #reklaam või #ad teemaviidete kasutamine juba suur samm edasi.

“Sotsiaalmeedia kanalites avalikustatavad postituste eesmärgiks on tihtipeale mõne teenuse osutamise või kauba müügi suurendamine, ürituse edendamine või isiku käitumise avalikes huvides suunamine. Sellised sotsiaalmeedias avalikustatud postitused on käsitatavad reklaamina ning nendele kohaldub reklaamiseadus,” kirjeldas Helemäe.

Amet on palunud staaridel reklaame eemaldada

Ekspert viitab seadusepügalale, millele vastavalt on reklaam teave, mis on avalikustatud mis tahes üldtajutaval kujul, tasu eest või tasuta, teenuse osutamise või kauba müügi suurendamise, ürituse edendamise või isiku käitumise avalikes huvides suunamise eesmärgil.

Helemäe sõnul on juba olnud olukordi, kus amet on pidanud pöörduma mõjuisikute poole palvega reklaam sotsiaalmeediast eemaldada. Ükski staaridest ei ole ameti palvele vastu olnud. TTJA ei ole palganud ega kavatse ka palgata eraldi töötajat, kelle ülesandeks oleks Instagrami, Facebooki ja teiste platvormide staaride postituste jälgimine.

Staaride postituste kohta on ametile kodanikud vihjeid saatnud. Loodav riiklik juhend loodetakse saada valmis tuleva aasta esimeses pooles ning selle väljatöötamisse on kaasatud turundajate liit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.