Uudis

Eestis muutub relvaluba homsest digitaalseks, paberlube enam ei väljastata

Relvaloa taotleja ei pea enam taotluse esitamiseks, loa kättesaamiseks ega ostetud relva registreerimiseks politsei- ja piirivalveameti teenindusse tulema.Foto: Sakala/Scanpix

Alates teisipäevast saab relvaluba taotleda digitaalselt ja paberil lube enam ei väljastata.

Juba väljastatud paberil relvaload ja soetamisload kehtivad kuni kehtivusaja lõpuni ja eraldi neid välja vahetada ei tule.

Kui praegu peab inimene esmase relvaloa taotlemisel alustama kõigepealt relvasoetamisloa ning seejärel relvaloa taotlemisest, siis politsei iseteeninduses alustab ta relvaloa taotlemisest. Kui relvaluba ja relvasoetamisluba on väljastatud, saab relvakaupmees registrisse kantud andmeid näha ja soetatava relva vastavale relvaloale kanda.

“Peamine muutus seisneb selles, et relvaloa taotleja ei pea enam taotluse esitamiseks, loa kätte saamiseks ega ostetud relva registreerimiseks politsei- ja piirivalveameti teenindusse tulema,” ütles identiteedi ja staatuste büroo peaekspert Katri-Nele Ilves.

“Vajadusel on võimalik siiski ka teenindusse minna ja teenindaja esitab digitaalse taotluse inimese eest. Sel juhul peaks kaasa võtma kõik vajalikud taotlusele lisatavad dokumendid ja tasuma eelnevalt riigilõivu. Koha peal on riigilõivu võimalik tasuda vaid sularahas,” märkis ta.

Relvaloa digitaalseks muutumine ei tähenda, et relvaloa taotlejal puuduks igasugune kontakt PPA ametnikega. “Endiselt tehakse relvaloa taotlejale taustakontroll, mille käigus kontrollitakse ka inimese eluviisi. Lisaks kontrollivad politseinikud soetatava relva hoiutingimusi,” selgitas Ilves.

Relvaloa taotlemiseks tuleb soovitatavalt Google Chrome’i brauseriga minna vastavasse iseteeninduskeskkonda ja logida sisse, kasutades ID-kaarti, mobiil-ID teenust või pangalinki. Taotleja saab iseteeninduses üles laadida kõik vajalikud lisadokumendid ning maksta kohe pangalingi kaudu ka riigilõivu.

Taotleja näeb reaalajas, millises menetlusetapis on tema taotlus: millal on taotlus menetlusse võetud, millal ootab ees hoiukoha kontroll, millal võetakse ühendust relvaeksami toimumisaja kokkuleppimiseks ning millal näeb relvakaupmees väljastatud luba.

Juba väljastatud paberil relvaload kehtivad kuni kehtivusaja lõpuni ja neid eraldi välja vahetada ei tule. Relvaloa kehtivuse lõpu kohta on võimalik tellida automaatteavitus riigiportaali eesti.ee kaudu.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.