Uudis

Eestis pole 3D-prinditud relvad veel probleeme valmistanud

Foto: Desktop Metal

USAs on viimaste nädalate jooksul taas päevakorda kerkinud 3D-prinditud relvade kasutamine. Eestis selliste relvadega vähemalt seni probleeme pole olnud.

Siseministeeriumi korrakaitse- ja kriminaalpoliitika osakonna nõunik Sven Põierpaas ütles Geeniusele, et Eestis ei ole täna ühtegi 3D prinditud tulirelva arvele võetud, samuti ei ole ükski tegevusloaga relvatootja 3D prinditud relvade valmistamisest teada andnud. Siseministeeriumile teadaolevalt ei ole Eestis 3D prinditud relvi ega nende kasutamist ka süüteomenetluste raames tuvastatud.

Relvaseadus sätestab, et tulirelv on on relv või seade, mis on ette nähtud või mida on võimalik kohandada püssirohugaaside, põlemisgaaside või plahvatusgaaside tulemusena tekkinud gaasisurve toimel suunatult välja laskma lendkeha. Seadus ei täpsusta, kuidas relv peab olema valmistatud või millisest materjalist koosnema.

Samas relva, tulirelva olulise osa või laskemoona valmistamine nõuab eelnevat politsei väljastatud tegevusloa olemasolu ja ilma tegevusloata tulirelvade valmistamine on kriminaalkorras karistatav süütegu.

“Eesti toodetud või Eestisse sisseveetavad tulirelvad peavad omama tüübikinnitust, mille käigus tehakse kindlaks relva tsiviilkäibesse lubatavus, määratakse kasutusvaldkond ja kantakse relv teenistus- ja tsiviilrelvade registrisse. Siseministeeriumile teadaolevalt ei ole tüübikinnituse saamiseks esitatud ühtegi 3D prinditud tulirelvamudelit, seega ei ole Eestis selliseid tulirelvi ka registreeritud,” lausus Põierpaas.

“Siseministeeriumi haldusala ametid, nii PPA, KAPO kui ka päästeamet suhtuvad relvade 3D printimise võimalusse täie tõsidusega ning jälgivad tehnoloogia arenguid, vahendite kättesaadavust mustal turul ja muud vajalikku selles vallas,” lisas ta.

“Hetkel ei ole me suurt ohtu nende kättesaadavuses ja käitlemises tuvastanud, nii et täna ei ole selliste jooniste eemaldamine veebilehtedelt meie prioriteet. Samas kui see teema peaks päevakorda tõusma, oleme sellisteks tegevusteks valmis. Põhimõtteliselt on teatud riigiametitele seadusega antud õigus teatud võrgulehtede nähtavust piirata või neid sulgeda,” märkis ta.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.