Eestis saab kasutada eSIM-telefone, aga ainult siis, kui need on rändluses

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Oluline täiendus: pärast uudise ilmumist avaldati, et Telia pakub esimese operaatorina Eesti klientidele eSIM teenust.

Kuigi Eesti operaatorid ei kavatse eSIM tehnoloogiat otse toetada, saaks näiteks muu Euroopa riigi operaatori eSIMiga telefoni siin edukalt kasutada.

Paljud telefonikasutajad on tundnud huvi Eesti elektroonilise SIM-kaardi kasutamise vastu pärast seda, kui tänavused iPhone’id esimeste laialt levinud seadmetena seda tehnoloogiat toetama hakkasid.

Nii Elisa, Telia kui Tele2 pole aga andnud ühtegi konkreetset lubadust oma klientide telefonidele eSIM kaarte väljastama hakata.

Tõsi, Telia pakub eSIMi seadmetele, kuhu tavaline SIM ei mahu nagu nutikellad. Sama on lubanud tulevikus teha Elisa. Aga telefonides nagu iPhone Xr või Xs on tugi nii füüsilise kui elektroonilise SIM kaardi jaoks, mis oleks tarbijale mugav mitme numbri või operaatori teenuste kasutamiseks.

Üks Eesti mobiilioperaatorite loiduses pettunud Geeniuse lugeja kirjutas, et tahaks kasutada eSIMi Soomest või Austriast, kus ta töö asjus käib, ent pole selge, kas telefon sellega Eestis töötaks.

Tehniliselt: jah, see töötab!

Selgub, et plaan kasutada mõnest teisest Euroopa riigist võetud operaatori eSIMi Eestis oleks täiesti toimiv.

“eSIMi kui tehnoloogia poolelt ei ole mingeid piiranguid rändluse osas,” ütles Telia Eesti tehnilise teeninduse juht Tanel Peep. Tema sõnul on see isegi üks eSIMi võlusid, et koduoperaatori suhtes välismaal viibides saaks näiteks üle wifi oma uude telefoni eSIM alla laadida.

Kuigi mõnel seadmel võib tema sõnul olla üldine piirang, et see ei toeta rändlust, ent see puudutaks siis nii füüsilist SIMi kui ka eSIMi. “iPhone’il teadaolevalt sellist piirangut ei ole,” ütles Peep.

Juriidiliselt: on mitu aga…

Ent kui mõni peamiselt Eestis oma asju ajav inimene tahaks kogu aeg teise ELi riigi operaatori eSIMiga siin hakkama saada, tuleb arvestada juriidiliste piirangutega.

Pärast rändlustasude reformi on Euroopas rändlemise hinnad läinud väga soodsaks, õigemini tihti operaatorid kuutasu sees ei eristagi, kas kasutada telefoni koduvõrgus või välismaal.

Aga mitte lõputult.

Euroopa Komisjoni kehtestatud reeglid annavad mobiilioperaatorile teha järelpärimisi ja kehtestada lisatasusid, kui selgub, et ühest riigist võetud SIMi või eSIMi kasutatakse alaliselt teises riigis.

Vaidluste korral on tarbijatel õigus vastava riigi tarbijakaitseametitelt abi saada, aga see võib tähendada parajat ajakulu.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.