Eestis tehakse uut blockchaini-panka, mis on ühisrahastusega kogunud juba 12 miljonit eurot

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Ühisrahastuse kaudu blockchaini ehk plokiahela tehnoloogial toimivat panka planeeriv Polybius Foundation OÜ on kaasanud nädalaga investoritelt üle 13 miljoni dollari ehk 12 miljonit eurot idee elluviimiseks. Kuigi finantsinspektsioon on andnud investoritele hoiatuse ettevõtte tegevuse suhtes, on tegijatel suured plaanid ja siht kokku saada tervelt 50 miljonit.

Inspektsioon hoiatab Eestis tundmatu äriühingu eest

Teisipäeval andis finantsinspektsioon üsnagi mittemidagiütleva hoiatuse äriühingu Polybius Foundation OÜ kohta. Vähemalt Eesti avalikkuses pole ettevõttest ja selle suurejoonelistest plaanidest varem kirjutatud, kuigi investoreid on sellel üle maailma tõesti palju – neljapäeva õhtuse seisuga tervelt 12 598.

“Äriühing Polybius Foundation OÜ ei oma Eestis krediidiasutuse, makseasutuse, e-raha asutuse ega investeerimisühingu tegevusluba. Samuti pole ettevõte registreerinud mistahes avaliku pakkumise prospekti veebilehe www.polybius.io kaudu pakutavate tokenite osas,” teatas finantsinspektsioon.

Kuigi finantsinspektsioon heidab ette, et firma pole oma prospekti Eesti järelvalveasutuse juures registreerinud, on see tegelikult olemas küll ja tutvustab firma plaane. Nimelt on Polybiuse tegijate eesmärgiks ei midagi vähemat ega rohkemat kui luua blockchainil põhinev “reguleeritud pank digitaalsele põlvkonnale”.

Firma juht: taotleme kõik load, enne kui panga avame

Ettevõte näitas Geeniusele oma vastust finantsinspektsioonile. “Polybius Foundation OÜ on ettevõte, mis organiseeris ühisrahastuse ehk cowdfunding kampaania kasutades blockchain tehnoloogiat, et saada ühisrahastust tulevase finantsasutuse loomiseks,” teatas selles Polybius Foundation OÜ tegevjuht Ivan Turõgin.

Tema sõnul taotleb ettevõte enne pangana tegutsema asumist kõik vajalikud load ning seaduse järgi ei pea ühisrahastuskampaaniaid registreerima finantsinspektsioonis.

Polybius Foundation OÜ tootejuht Vitali Pavlov rääkis intervjuus Geeniusele, et nad on esimesed, kes leidsid, et pangasüsteemis pole kõik ideaalne ning seetõttu hakati ehitama panka ühisrahastuse mudeli kaudu. “Polybius Bank oleks esimene pank, mis kasutab blockchain tehnoloogiat ja on samal ajal reguleeritud pank. Inimesed mitte ainult ei aita seda süsteemi ehitada, vaid saavad hakata seda ka kasutama,” lisas ta.

Investorid saavad osa kasumist, aga mitte osaluse

Kuna ettevõttel puudub finantsasutuse tegevusluba ja avalikku pakkumist ei saa korraldada, hakati 31. maist investoritele pakkuma osa kasumist. “ICO (initial coin offering – krüptorahal põhinevate osakute pakkumine – toim) lõpeb 5. juulil ning investorid saavad praegu osta loodava panga dividendi osaluse,” rääkis Pavlov. “Me pakume kasumi osa, aga ei anna osalust [äriühingus],” rõhutas Pavlov ja lisas, et kui investorist saaks osanik, siis oleks süsteemi haldamine keerulisem ning vajalik oleks finantsinspektsiooni luba.

“Meil on esimene ICO, millel on dividendi token. Token on kaudses mõttes krüptoraha ning kuna ta töötab blockchaini peal, siis sellega saab börsidel kaubelda. Kuid me ei positsioneeri tokenit kui krüptoraha, kuna hakkame investoritele dividende maksma,” selgitas tootejuht. Makstava dividendi suurus hakkab sõltuma sellest, kui suur osa tokeneid on omandatud.

Pavlovi sõnul maksab pank tulevikus 1% tokenite omanikule kasumist 0,2%.  Müügis on 20 miljonit Polybiuse tokenit (PLBT) ühiku hinnaga 10 dollarit. Geeniuse arvutustest järeldub, et kui investor ostab praegu näiteks 1% ehk 200 000 tokenit ja maksab nende eest 2 000 000 dollarit, saab ta ostuhinna tagasi juhul, kui pank teenib tulevikus kasumit miljard dollarit.

Kõige varem on võimalik panga dividende saada 2019. aastal.

Praeguse ICO käigus pakutakse tokeneid kahanevas boonussüsteemis. Näiteks esimesel nädalal sai investor tuhande dollari eest 100 tokenit ja kauba peale veel 25 tükki ehk 25%. Teisel nädalal saab investor 15% boonust ning viimasel ehk viiendal nädalal ei saada üldse boonust.

Kogunenud rahasummast sõltub, mis teenuseid pakkuma hakatakse

Ettevõte on esimese nädala jooksul kaasanud investoritelt üle 12 miljoni dollari ning eesmärk on pakkumise viimasel päeval ehk 5. juulil saada kokku vähemalt 25 miljonit dollarit. 12 miljoni dollari taga on ca 10 000 investorit ülemaailmselt. Üle poole neist on Euroopast ning näiteks kolmapäeval tuli suur hulk investeeringuid Lõuna-Koreast.

Rääkides investeeringu riskidest ütles tootejuht Pavlov, et pärast ICO lõppemist lähevad nende tokenid börsile ning need võib vahetada kas teiste krüptorahade või pärisraha vastu. “Meie usume, et pärast ICOt hakkab nõudlus kasvama ja inimesed ostavad tokeneid juurde. Kindlasti on meil veel vaja ennast tõestada, kuid suhtleme investoritega ja näeme nende usku meie projekti,” lausus ta.

“Tegelikult soovime kaasata 50 miljonit dollarit, sest kogunenud summast sõltub litsentside soetamine, milliseid teenuseid hakkab tulevane pank pakkuma ning kus see registreeritakse. Plaanime panga registreerida kas Eestis, Luksemburgis või Šveitsis,” märkis Pavlov. Ettevõte eelistab Šveitsi, kuna sealne regulatsioon soodustab krüptoraha ja blockchaini asutuste tegevust, lisaks on Šveitsi pank tegijate sõnul kvaliteedimärk. Esialgsete plaanide järgi hakkab pank tegustema, kas 2017. aasta lõpus või 2018. aasta alguses.

Firma prospektis olevate etappide põhjal peaks firma praeguse rahastusega – üle 10 miljoni dollari – välja töötama Digital Passi, mis hõlmab blockchaini, big datat, AI-d, asjade internetti ja muud.

Lisaks era- ja ärikliendi pangateenustele plaanib firma välja ehitada DigiPassi süsteemi, mis on sarnane Eesti ID-kaardi teenusele. “Jagame tulevikus DigiPassi integreerimisvõimalusi pankadele, riikidele, krediidi-, tervishoiuasutustele jne,” ütles tootejuht. Isegi, kui halvemal juhul pangast asja ei saa, jääb DigiPassi teenus alles ning ettevõte loodab, et investorid jäävad seda kasutama.

Polybius Foundation OÜ meeskonda kuulub ligi 20 inimest, kellest enamik töötab teises äriühingus HashCoins OÜ. Firmal on pikk rida rahvusvahelisi nõustajaid, nende hulgas mitmeid blockchaini tehnoloogiaeksperte ja Ernst & Youngi pangaoperatsioonide ja -tehnoloogiate ning finantsteenuste nõustajad. Äripäev kirjutas, et investoritelt raha koguv Polybius Foundation OÜ kuulub äriregistri andmetel osaühingule Burfa Capital, mille omanikud on Ivan Turõgin ja Sergei Potapenko.

KOMMENTAAR

Idees puudub innovatsioon

Krüptoraha ekspert Asse Sauga

Tehnoloogiliselt on see pank tehtav igal juhul. Kuid minul tekib küsimus selle projekti vajalikkuse suhtes. Praegu me näeme pigem trendi, kus kogu fin-tech ja panganduse teenused killustuvad. On tekkimas väga palju startupe ja ja fin-tech ettevõtteid, kes pakuvad ainult hästi spetsiifilist finantsteenust. Pigem on vanade ja suurte pangakorporatsioonide, kes pakuvad tervet teenusepaketti, roll muutumas.

See on fakt, et ettevõte, mis pakub ühte konkreetset teenust, oskab seda pakkuda kõige paremal viisil. See on kliendi jaoks mugav, kui pank pakub palju finantsteenuseid korraga. Kuid mugavus ja kasutatavus paraneb erinevatel teenustel ja ettevõtetel nii kui nii. Teiseks liigub maailm üha rohkem detsentraliseerituse poole ning sellele on plokiahel kõvasti hoogu juurde andnud. Samas aga tänaste seaduste järgi reguleeritud pank on äärmiselt tsentraliseeritud lahendus. Polybiuse projekt üritab seal kusagil vahel laveerida, kuid minu jaoks nad midagi väga uut ja innovaatilist ei tee.

Kui ma investorina hindan projekte, siis on minu jaoks alati kaks küsimust: kas see ettevõtmine toetab minu suuremat filosoofiat ja maailmapilti; ning teiseks, kas ta toob mingit kasu ka minu investeeringule. Võimalik, et see projekt toob mingit kasu. Kuid ma kahtlen selles, kas see projekt laiemale maailmale mingit suuremat kasu ja uut väärtust loob. Olen pigem seda meelt, et uue maailma teenused on enamjaolt detsentraliseeritud ja vanal traditsionaalsel pangandusel pikka tulevikku pole. Sellegipoolest on rõõm näha Eesti esimest õnnestunud ICO-d.

Hans Lõugas panustas artikli valmimisse.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.