Uudis

Eestis võib samuti arvutimängusõltlased vajadusel sunniravile saata

Mängusõltuvusest räägitakse küll harilikult hasartmängude kontekstis, kuid see laieneb ka arvutimängudele ja selgub, et sarnaselt hasartmängusõltlasele saab vajadusel sunniviisilisele ravile suunata ka arvutimängusõltlase.

MTÜ Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskuse juhatuse liige ja Psühhiaatriakliiniku kliiniline psühholoog-psühhoterapeut Pille-Riin Kaare sõnas Geeniusele, et mängusõltuvust, seejuures pole oluline milline mäng, defineeritakse kui käitumuslikku sõltuvust.

Diagnostiliselt on küll liigitatud vaid patoloogiline hasartmängimine, kuid diagnostilised kriteeriumid on üldistavavad erinevatest mängude mängimisest tekkinud sõltuvuskäitumisele.

Ta lisas, et mängusõltuvust tuvastama hakates on esmane alati selgeks teha, millist konkreetset mängu inimene mängib.

Ta märkis ka, et probleemid tekivad peamiselt mängudest, mis tekitavad võistluslikkust, seda näiteks punktide või tasemete näol, kuid see ei ole ainus reegel, kuna liigse mängimise taga võivad olla ka muud psühholoogilised ja psühhiaatrilised probleemid, mida inimene mängukäitumisega leevendab, sest mängimine aitab probleemidest eemalduda.

Kuidas asja ravida?

Kaare selgitas, et abi saavad mängusõltuvuse või ülemäärasest mängukäitumisest tulevate probleemide all kannatajad Hasartmängusõltuvuse Nõustamiskeskusest.

“Ravi on psühhoterapeutiline – esindatud kognitiiv-käitumisteraapia, laste ja noorte puhul pereteraapia,” ütles Kaare.

Ravi on kõikidele tasuta ja suunamist ega saatekirja ei ole vaja. Vajadusel kaasatakse protsessi juurde ka psühhiaater või muud spetsialistid, nagu lastekaitse- ja sotsiaaltöötajad.

Sunniviisilise ravi üle otsustab aga spetsialist. “Sunniviisilist psühhiaatrilist ravi rakendatakse ka antud probleemi puhul sarnaselt muude psüühikahäiretega,” lausus Kaare, kuid toonitas, et sageli on tegelik probleem muu psüühikahäire, mille korral rakendatakse eelkõige või lisaks mängukäitumise korrigeerimisele ka psühhiaatrilist ravi.

Kuidas mängusõltuvust ära tunda?

Kaare sõnul leiab abi mängusõltuvuse ära tundmiseks siin. Lehel on toodud mitmeid viise mõistmaks, kas ja kui suur on mängimise probleem.

Märksõnad: , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.