Eestlased arendavad vinüülide puhastusmasinat, mis töötab ultraheli abil

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
degritter.jpg

Eestis on loomisel uus vinüülplaatide puhastamise seade Degritter, mis lisaks veele kasutab vinüülide pinna puhastamiseks ultraheli. "Degritter on automaatne vinüülplaate puhastav masin, mis kõigepealt peseb põhjalikult plaadi ultraheli abil ning seejärel ka ise kuivatab selle," ütles Degritteri meeskonna eestvedaja ning kontseptsiooni looja Taniel Põld.

Ehkki Degritterile on maailmas veel kaks analoogset seadet, on täisautomaatne süsteem eelisseisus just seetõttu, et kasutatakse turvalist ja vinüüli mitte kahjustavat ultrahelisagedust, mis sobib hästi peenete pindade puhastamiseks. Seade tekitab vähe müra nii, et see läheduses olijaid väga ei segaks. Samuti on seade ainulaadne seetõttu, et sellelt on võimalik eemaldadaveepaakja seega on selle täitmine oluliselt mugavam.

"Plaatide põhjalikult puhastamine ei ole lihtne, eriti kui vagudesse on aastate jooksul settinud tolm, rasvad, nikotiin ja muu taoline. Harjaga pühkimine annab vaid pealiskaudseid tulemusi ning isegi pesuvahendiga vees loputades ei saa pinda sodist täiesti puhtaks. Lisaks on ükshaaval vinüülplaatide pesemine tüütu ja aeganõudev töö, mis võib neid ka kahjustada," selgitas Põld vinüülide pesemise üksikasju.

Degritteri ultraheli ja vee abil läbiviidav pesu on aga kordades efektiivsem ning kiirem. "Esmalt kasutab seade ultraheli pesu, et eemaldada turvaliselt kogu mustus. Pärast pesutsüklit kuivatab masin plaadi õhujoa all ning puhastusprogrammi lõppedes saab kasutaja kuiva vinüüli, mille võib otse grammofoni asetada," rääkis Põld.

Tänaseks on meeskond valmis saanud seadme esimeste prototüüpidega ning hetkel käib tehnilisele disainile viimase lihvi andmine ja katsetamine, et 2017. aasta alguses alustada Degritteri eelmüügiga.

Degritteri meeskonnast võib leida nii tarkvaraarendajaid, riistvarainsenere ning mehhatroonikuid. Jaanus Kalde on aastatepikkuse kogemusega riistvara insener, kes on disaininud lugematu hulga seadmeid, EstCube’i moodulitest virtuaalreaalsuse sensoriteni. Jaanus tegeleb Degritteri ultrahelivõimendi ning seadme tööd juhtiva loogikaplaadi loomisega.

Kalver Sild on kogenud mehhatroonik, kes on varem tellimustööna prototüüpe valmistanud. Kalver on Degritteri tehnilise disaini autor ning tegeleb nii riistvara kui ka mehhaanikaga. Uku Püttsepp on riistvara ja mehhaanika disaini kogemusega füüsik, kes juhib hetkel Tartus Makerlab’i tööd. Degritteri projektis tegeleb ta uurimistöö, erinevate katsete, riistvara, mehhaanika, turunduse ja müügiga.

Taniel Põld – on kontseptsiooni looja ja projekti initsiaator, kes on töötanud tarkvaraarendaja ja -arhitektina. Tema on otsinud Degritteri meeskonda vajalike kogemustega inimesed. Tegeleb tootedisaini, turunduse ja kommunikatsiooniga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.