Eestlased lõid digitaalse noodimaterjali, mida ERSO on juba kontserdil kasutanud

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
erso.jpeg

Kes läheb kuulama mõnd ooperit, balletti või okrestriga kontserti, võib mõelda, miks muusikud21. sajandil veelnoodimaterjali paberlehtede peal lappavad?See on küsimus, mis ei olnud minu pähe varem tulnud, kuid kui kuulsin eestlaste uuest ettevõtmisest hakkasin ma sellele üha rohkem mõtlema. Veel 2016. aastal kuuluvad orkestri töövahendite hulka harilik pliiats ning kustukumm.

See tundus eriskummaline ka Eesti Riikliku Sümfooniaorkestri (ERSO) viiuldaja Kristjan Nõlvaku jaoks, kel tekkis juba aastaid tagasi soov jätta sajandeid vana lahendusega hüvasti ning asendada see kaasaegse digitaalse tulevikulahendusega.

Aastaid idanenud ideest on vaikselt saamas reaalsus. Viimased kolm kuud on Nõlvak olnud tihe külaline äpiarendusega tegelevas ettevõttes Applaud. Äpi arendamise juures on nõustajana löönud kaasa ka endine riigikogu liige, ettevõtja ja Pärnu linnavolikogu esimees Andrei Korobeinik.

ERSO viiuldajast sai idufirmandaja

Üheskoos on tänaseks arendatud Apple’i tahvelarvutitel toimiv rakendus, tänu millele võivad peagi kõik orkestrid üle maailma kuulutada harilikud pliiatsid ning kustukummid ajalooks.


“Enne kontserti eelneb tihe töö, mis koosneb mitmetest proovidest. Et see kõik saaks üldse toimuma peab orkester muusikapala kirjastaja ja autoriõiguste esindajatega eraldi kokkulepped looma. Seejärel peab noodimaterjali endale kas rentima või ostma. Mõlemil juhul saadetakse soetatud materjal orkestrile tavapostiga kohale. Pärast proovide ning kontserti lõppu peab renditud materjali tagastama,” kirjeldas eriskummalist olukorda idee autor Kristjan Nõlvak.

Korobeiniku sõnul kulutab üks kirjastaja aastas postikuludele ligikaudu miljon eurot ning sellele lisandub ka ajakulu. Lisaks lähevad niimoodi kaotsi ka muusikute tehtud märkmed.

Tigupost asendatakse välkkiirusel toimiva pilveteenusega

Peale nootide kuvamise ning märkmete tegemise on ScoreMusicu üheks suurimaks osaks pilveteenus, mis ühendab noodikirjastajad ja muusikud üle terve maailma. See võimaldab senise füüsilise postiteenuse asendada välkkiirusel toimiva digitaalse lahendusega.

Peale selle, et materjali saatmine tavalise postiga on ajakulukas on Nõlvaku sõnul tulnud ette ka olukordi, kus noodid ei jõua õigeks ajaks kohale. Isegi kaasaskantavuse osas on viiuldaja sõnul märgatav erinevus, tahvelarvutis võib korraga kanda lõpmatul arvul teoseid, kuid füüsiliselt on tülikas tarida endaga kaasas suuri paberplokke.

“Digitaalseid noote on võimalik nii osta kui rentida ning see tegevus on kooskõlas autoriõigustega. Lisaks võimaldab tarkvara koostada erinevaid loendeid, pannes arvutis oleva noodimaterjali näiteks proovis või kontserdil vajalikku järjekorda,“ lubab Nõlvak.

Märkmete tegemine käib samuti pliiatsiga, lihtsalt digitaalse pliiatsiga. Korobeiniku sõnul otsustati äpp esialgu arendada Apple’i iPad Pro tahvelarvuti jaoks seetõttu, et seal on olemas puutepliiats, millega kritseldamine on võrdväärne tavalise hariliku pliiatsiga. Samas ei piirata end vaid Apple’i seadmetega vaid juba käivad mõtted Androidi tahvelarvutitele sobiva äpi arendamise osas.Muusikute meeleheaks talletatakse digitaalsele materjalile tehtud märkmed pilves ehk neile pääseb ka hiljem ligi.

Digitaalse noodimaterjali tulevikulahendus hakkab raha teenima kirjastajate sisu vahendamisega. Kirjastajate meeleheaks on mõeldud ka pisidetailidele, et vältidavastuoluautoriõigustega. See tähendab, et äpist renditud noodid on muusikule kättesaadavad vaid rendiperioodi vältel.

Äppi on juba kahel kontserdil kasutatud

Uudset lahendust on täna neljal korral katsetanud ERSO, kelle muusikud ning direktor on sellega rahule jäänud. “Digitaalsed noodid on kindlastitulevik ja testitav tarkvaralahendus võimaldab juba praeguses seisus mitmeid e-lahenduse positiivseid külgi kasutada. Seega on e-riigi esindusorkester kindlasti õige koht, kus tuleviku nimel katsetusi teha. Positiivne on ka see, et asja vastu on huvi hakanud tundma rahvusvahelised kirjastused. Lootust on järgmiseks Eestist välja kasvanud rahvusvaheliseks edulooks nutikate lahenduste vallas, mis võib kogu majandusharu toimimist muuta,” ütles ERSO direktor Kristjan Hallik.

Kuna äppi on juba reaalselt kasutatud ka kahel kontsertil, on enamik vigadest tulnud välja ning need on tänaseks kõrvaldatud. Nõlvaku sõnul on positiivset tagasisidet saadud ka kirjastajatelt, kes leiavad, et ScoreMusic lahendab ära mitmed praegused murekohad.

Tiimiga kohtudes ning äppi proovides tundus mulle, et mõeldud on kõigele. Lehti kiirelt lapates kuvatakse tahvelarvuti ekraanil suurelt lehekülje numbrit, järjehoidjaid kasutades saab kiirelt hüpata ühest kohast teise. Tahvliga ühendatud jalapedaal võimaldab veelgi kiiremat ning vaiksemat lehe keeramist.

Avafoto: Mait Jüriado

Fotod: Ronald Liive

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.