Uudis

Eestlased lõid paari päevaga idufirmade kiirendi, kus hakatakse pandeemiale leevendust otsima

Eestlaste kaasabil käivitati eile ainulaadne idufirmade kiirendi, kus otsitakse leevendust koroonaviiruse pandeemiale. Kui tavapäraselt on kiirendid mõeldud algusfaasis olevatele idufirmadele ning need eeldavad ka füüsilist kohalolu, siis antud kiirendi puhul tavapärased reeglid ei kehti.

Teiste seas on kiirendile oma õla pannud alla Eesti riik, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi näol ning Euroopa Komisjon. Kiirendi mentorite seast leiab mitmeid edukaid idufirmade asutajaid nagu näiteks Ahti Heinla, Kaarel Kotkase, Kristel Kruustüki kuid ka president Kersti Kaljulaidi.

Parim idee või ideed valitakse välja 10. aprilliks ning suurim investor on lubanud teha vähemalt 200 000 euro ulatuses investeeringu.

Nimekad mentorid

Möödunud nädalavahetusel toimus virtuaalne häkaton, kus üle 1000 inimese töötasid 33 idee kallal, millega üritati pakkuda välja kiireid tehnoloogilisi lahendusi seoses koroonapandeemiaga. Häkatoni edust lähtuvalt hakkas Ragnar Sass koos teistega töötama pühapäeva õhtul kiirendi kallal, milles osalevad idufirmad saaksid praegust keerulist olukorda leevendada.

Lisaks eestlastele löövad kiirendis kaasa ka mitmed edukad ettevõtjad Singapurist, USAst, Soomest, Taanist ja mujaltki.

Kiirendisse on oodatud idufirmad, mille tegevusvaldkondadeks on tervishoid, haridus, kaugtöö ja toidutehnoloogia. Salto Growth Camp: EMERGEncy valitakse välja 15 firmat, mis peavad oma toote või teenusega olema juba kuskile jõudnud, mitte ei tohi sellega algusfaasis olla.

“See on erakorraliselt tehtud selle jaoks, et otsida välja need idufirmad, kel on juba midagi olemas ja teha seda globaalselt. Selle asemele, et me igas nurgas teeme erinevaid lahendusi. See on erakorraline asi, mis tekkis kolm päeva tagasi,” ütles Sass.

Eilsest saavad idufirmad end kiirendusse kirja panna. Kiirendis osalemiseks saab taotlusi saata kuni järgmise nädala kolmapäevani. Seejärel valitakse Sassi sõnul välja kõige parema edumaaga ettevõtted. Finaal, kus valitakse välja parimad idufirmad toimub 10. aprillil. Kõik kiirendiga seonduv toimub üle interneti.

Kiirendi suurimaks rahastajaks on investeerimisfirma Mistletoe, mis on läbi aastate teinud Eesti ettevõtetesse mitmeid investeeringuid. Praeguse kiirendi raames rahastab Taizo Soni poolt juhitud investeerimisfirma osalevatesse idufirmadesse minimaalselt 200 000 eurot.

Riik kaalub kiirendi finantsiliselt toetamist

Sassi sõnul ei ole pandud paika, et rahasumma saaks endale vaid nii-öelda parimaks kuulutatud firma vaid see võib minna mitme firma vahel jagamisse. Väliskaubandus- ja infotehnoloogiaministri Kaimar Karu sõnul on riik samuti kaalumas, kas ja millises mahus nad kiirendit finantsiliselt toetavad.

“Meie tänane fookus on olnud tulla kiirendiga välja võimalikult kiiresti. Kui häkatonile tuled kohale lihtsalt ideega, siis kiirendi puhul tuled kohale olemasoleva tiimi ja toote või teenusega. Vaatame globaalselt, võib-olla on olemas e-kooli lahendus Ungarist, mis sobib ka meile. Selle asemel, et teha kõike ühes riigis lokaalselt vaatame meie seda globaalselt,” ütles Sass.

Mitmeid Eesti idufirmasid nõustanud Sass leiab, et kiirendis võib teoreetiliselt osaleda ka mõni tiim möödunud nädalavahetusel toimunud häkatonilt.

Mentorite seast leiab ka president Kersti Kaljulaidi, keda ei pidanud Sassi sõnul isegi veenma, et ta tuleks ja paneks oma õla ideele alla. Ka teiste mentorite leidmisega ei olnud probleeme, kuna kõik näevad Sassi sõnul, et pandeemiale peab kiirelt leevendust pakkuda. Iga idufirma põhjal kaalutakse nende tiimi ja seni valminut.

“Eesmärk on tooteid või teenuseid võimalikult kiiresti skalleerida. Ehk on olemas meeskond, toode või teenus ja koos mentoritega vaadatakse üle, kus on pudelikaelad. Mida on tarvis selleks, et olemasolevaid tooteid või teenuseid reaalselt kohelt vajalikus mahus kasutama hakata,” ütles Karu.

Hetkel on Karu sõnul riik projekti põhimõtteliselt toetamas ning lisaks presidendile on mentorite seas ka riigi IT-juht Siim Sikkut, kuid laual on ka variant, et riik suunab kiirendisse finantsvahendeid.

Fookus on puhtalt koroonaviiruse levikust tekitud probleemide lahendamisel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.